پنجشنبه , ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مهم‌ترین موضوعات امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین المللی

مهم‌ترین موضوعات امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین المللی

اظهارات وزیر خزانه داری آمریکا درباره تحریم‌های رفع شده و باقی مانده ایران، درخواست جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا از اوباما در رابطه با برجام و واکنش کاخ سفید به این موضوع، فعال شدن گروه تروریستی القاعده در شمال سوریه و ناامیدی کشورهای اروپایی از براندازی بشار اسد، از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که امروز مورد توجه مطبوعات و رسانه‌های بین المللی قرار گرفته است.

 

امروز نیز بخشی از مطالب مطبوعات و رسانه‌های بین‌المللی به موضوعات مربوط به ایران اختصاص دارد. روزنامه «تایمز اسرائیل» اظهارات وزیر خزانه‌داری آمریکا را بازتاب داده که درباره تحریم‌های رفع شده و بر جای مانده ایران اظهاراتی را مطرح کرده است. جک لو با بیان اینکه آمریکا اقداماتی را که متعهد به انجام آن‌ها بود، انجام داده و تحریم‌های اتمی را برداشته، افزوده: «ایران باید این موضوع را درک کند که تحریم‌های مرتبط با موضوع تروریسم و دیگر مسائل، همچنان به قوت خود باقی است». وی اظهار داشته: «زمانی که ایران اقداماتی را که باید انجام می‌داد، انجام داد. ما هم اقداماتی را که متعهد به انجام آن‌ها بودیم انجام دادیم و تحریم‌های اتمی را رفع کردیم. این موضوع ضروری است که ما درباره آنچه می‌گوییم شفاف باشیم». وی همچنین تأکید کرده که دولت آمریکا در پی اطمینان یافتن از این امر است که در مبادلات ایران با بانک‌های غیرآمریکایی، مانعی نباشد.

*****

در همین حال، پایگاه اینترنتی «واشنگتن فری بیکن» گزارش داده که جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای برای رئیس‌جمهور این کشور، از وی درخواست کرده‌اند یکی از دستیارانش را به دلیل اظهاراتش در روزنامه نیویورک‌تایمز درباره توافق هسته‌ای ایران اخراج کند. این افراد از باراک اوباما خواسته‌اند بن رودز را به دلیل اعتراف به تلاش برای «فریب دادن» نمایندگان کنگره و مردم آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران از کار برکنار کند. مارک کرک، رئیس کمیته فرعی امنیت ملی آمریکا در سنا، جان کورنین، مسئول امور هماهنگی جمهوری‌خواهان در سنا و جان باروسو، عضو کمیته روابط خارجی سنا، جزو امضاکنندگان این نامه هستند. روزنامه نیویورک‌تایمز، هفته گذشته در گزارشی جنجالی که با موج گسترده واکنش‌ها در داخل آمریکا روبه‌رو شده دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور را به صحنه‌سازی برای جلب حمایت از توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» متهم کرد.

*****

این در حالی است که کاخ سفید، به این موضوع، یعنی اظهارات و موضع‌گیری‌های جمهوری‌خواهان درباره رودز واکنش نشان داده است. به نوشته «آسوشیتدپرس»، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفته، بن رودز فردی است که درباره توافق با ایران حقیقت را گفته و این جمهوری خواهان هستند که یا به شکلی بد، اطلاعات اشتباه دریافت کرده‌اند و یا به روشی وقیحانه درباره توافق با ایران دروغ می‌گویند. به گفته وی، اگر آن‌ها می‌خواهند در این رابطه تحقیق کنند، از آن استقبال می‌شود. وی اظهار داشته: «ما تمامی شواهد لازم و ضروری برای ارزیابی اینکه چه فردی حقیقت را درباره توافق با ایران می‌گوید و اینکه چه فردی حقیقت را نمی‌گوید، در اختیار داریم. این اعضای کمیته [سنا] هستند که حقیقت را درباره توافق اتمی ایران نمی‌گویند».

*****

در میان دیگر موضوعات، «دویچه وله» در گزارشی به موضوع قدرت‌گیری تدریجی گروه تروریستی القاعده در سوریه پرداخته است. در این گزارش آمده که کهنه ‌سربازان القاعده به شمال سوریه رفته‌اند و این خطر وجود دارد که به زودی، دومین شبه‌حکومت افراطی هم در این کشور سر برآورد. نزدیکی به اروپا و اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) از جمله جاذبه‌های این منطقه برای القاعده هستند. چارلز لیستر، کار‌شناسی که بر فعالیت‌های القاعده در سوریه متمرکز شده، اشاره می‌کند که القاعده به تازگی چند عضو بانفوذ از هیأت رهبری خود را به سوریه فرستاده است. به زعم وی، در حال حاضر چندین نماینده عالی‌رتبه القاعده در شمال سوریه حضور دارند. سیف العدل، ابوالخیر المصری و عبدالله احمد عبدالله که گفته می‌شود در نخستین حملات بزرگ القاعده در سال ۱۹۹۸ به دو سفارتخانه آمریکا در نایروبی و تانزانیا نقش داشته‌اند، به سوریه رفته‌اند.

*****

در ‌‌نهایت در مطلبی دیگر درباره سوریه، خبرگزاری «رویترز» از ناامید شدن کشورهای اروپایی از طرح‌های مربوط به براندازی بشار اسد خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، شکست دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در متقاعد کردن مسکو به عزل بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، باعث سرخوردگی کشورهای اروپایی شده است. رویترز این خبر را از قول برخی دیپلمات‌ها گزارش داده و می‌نویسد، کشورهای اروپایی به همین دلیل احساس می‌کنند از تلاش‌ها برای خاتمه دادن به جنگ پنج ساله سوریه کنار گذاشته و نادیده انگاشته شده‌اند. برخی از دیپلمات‌ها و تحلیلگران مورد استناد رویترز هم گفته‌اند که ممکن است آمریکا در تعبیر میزان میل روسیه به نگاه داشتن بشار اسد در قدرت، دچار اشتباه شده باشد.