چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » عارف دست‌پُر از قم بازگشت!

عارف دست‌پُر از قم بازگشت!

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدرضا عارف صبح امروز (یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۴) در بدو ورود به شهر قم مورد استقبال تنی چند از مدیران اجرایی این استان قرار گرفت و در اولین برنامه کاری سفر یک روزه خود به قم، به دیدار آیت الله سیدجواد شهرستانی رفت که با استقبال بسیار گرم نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی در ایران روبرو شد.

در این دیدار صمیمی سه تن از منتخبان دیگر مردم تهران در انتخابات اخیر مجلس دهم آقایان شیخ، سروش و خانم زرآبادی، منتخب اول مردم را همراهی می‌کردند.

عارف در ادامه بازدیدی هم از موزه امام علی (ع) که در محل دفتر آیت الله شهرستانی قرار دارد، انجام داد.

*خوشحالی آیت الله گرامی از نفر اول بودن عارف

دیدار و گفت‌و‌گو با آیت الله گرامی، برنامه بعدی عارف در سفر به قم بود؛ آیت الله گرامی ضمن ابراز خرسندی از دیدار محمدرضا عارف، خطاب به او گفت: وقتی شنیدم در تهران کاندیدای انتخابات شدید خوشحال شدم و از اینکه نفر اول تهران شدید خوشحال‌تر شدم.

این مرجع تقلید خطاب به عارف گفت: شما الحمدلله بسیار با نشاط هستید و برای کشور منشا خیر هستید.

این عالم دینی با استقبال از حضور ۱۸ زن درمجلس دهم، بر ضرورت تلاش مسئولان برای رفع مشکلات مردم به ویژه مشکلات معیشتی و رفع بیکاری تاکید کرد.

محمدرضا عارف نیز در این دیدار ضمن آرزوی سلامتی برای آیت الله گرامی، اظهار داشت: ‌ معتقدیم جایگاه مراجع تقلید باید حفظ شود.

منتخب اول مردم تهران در انتخابات مجلس دهم، گفت: واقعیت این است که اکثریت منتخبان مجلس دهم در مسیر عقلانیت گام بر می‌دارند و از این رو نسبت به مجلس دهم بسیار امیدواریم.

*ادای احترام عارف به مراجع فقید و زیارت حرم حضرت معصومه (س)

منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، پس از دو دیدار اولیه خود با آیت الله شهرستانی و آیت الله گرامی، در حرم حضرت معصومه (س) حضور یافت و پس از زیارت بارگاه کریمه اهل بیت (ع)، بر سر مراجع فقید شیعه و علمای مدفون در صحن حرم حضرت معصومه (س) از جمله مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی، مرحوم آیت‌الله العظمی منتظری، مرحوم آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی، مرحوم آیت‌الله العظمی آملی لاریجانی، مرحوم آیت‌الله مشگینی، مرحوم آیت‌الله شهید مطهری و… حاضر شد و با نثار فاتحه، به مقام آنان ادای احترام کرد.

*دعای خیر آیت الله صافی گلپایگانی برای منتب اول مردم

محمدرضا عارف در ادامه سفر خود، پیش از ظهر یکشنبه در منزل آیت الله العظمی صافی گلپایگانی حاضر شد و مورد استقبال و دعای خیر این مرجع تقلید شیعیان قرار گرفت. آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه فرصت نمایندگی مجلس شورای اسلامی یک امتحان الهی است، گفت: مسائل دنیا، زودگذر است؛ مهمّ آن است که فرد متوجه این باشد که راهش، راه خداوند متعال و هدفش رضایت حضرت ولیّ‌عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: باید شخصی که این مقام را عهده‌دار می‌شود به دنبال تحصیل رضایت خداوند و رضای بندگان او باشد و همه؛ چه نمایندگان و چه غیر آن‌ها، در این وظیفه و هدف علی السّواء هستیم؛ بالأخره امتحان است؛ و باید سعی کنیم از این امتحانات سربلند بیرون بیاییم.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود، با اشاره به وجود برخی از روحانیون در مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: البته عزیزانی که به عنوان روحانی در مجلس انتخاب شده‌اند، وظیفه بیشتری دارند. درست است که در اصل، وظیفه همه، حفاظت از احکام الهی و حدود شرع است، لیکن اشخاصی که در این لباس مقدّس هستند، وظیفه بسیار بالاتری دارند و باید در جایی که لازم است مواظبت بیشتر و اهتمام زیادتری داشته باشند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از توصیه‌های خود به نمایندگان مجلس، گفت: اصل انقلاب توسط همین مردمی بود که با خلوص نیّت و فداکاری، آن را پدید آوردند به وجود آمد و اکنون نیز همه مسئولان بخصوص شما نمایندگان باید در جهت رفع مشکلات و موانع و نیز ایجاد رفاه و آسایش مردم شریف اهتمام کنید، به خصوص توجّه ویژه‌ای به محرومان و مستضعفان جامعه داشته باشید.

محمدرضا عارف نیز در این دیدار گفت: خوشبختانه مجلس دهم، مجلسی شاداب و علمی و همراه با عقلانیت و تدبیر است و بیشتر از آنکه سیاسی باشد، مجلس علمی و تعقلی است.

وی افزود: افراد نخبه با انتخاب مردم به مجلس راه یافتند و این مساله مایه خرسندی است؛ ۱۲۰ نفر از برگزیده شدگان در مجلس آینده دارای مدرک دکتری و ۱۲۰ نفر نیز دارای مدرک کار‌شناسی ارشد هستند.

منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس با ذکر این مطلب که خط فقر در کشور وضعیت بدی دارد گفت: خوشبختانه در حال حاضر عزم ملی خوبی برای مبارزه با معضلات اقتصادی ایجاد شده است و هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان با شعار حل مشکلات اقتصادی وارد میدان شدند و امیدواریم با این عزم و به دور از فضای سیاسی به حل مشکلات کشور بپردازیم.

*تجدید میثاق عارف با آرمان‌های والای شهدا و امام خمینی (ره)

منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس، در ادامه برنامه‌های نوبت صبح خود، در گلزار شهدای علی ابن جعفر (ع) قم حاضر شد و ضمن زیارت امامزاده علی ابن جعفر (ع)، با نثار فاتحه به مقام شامخ شهدای ۸سال دفاع مقدس از جمله سردار شهید زین الدین و سردار شهید دل آذر ادای احترام کرد. عارف همچنین با حضور بر سر مزار شهدای مدافع حرم، فاتحه‌ای نثار آنان کرد.

محمدرضا عارف در ادامه به بیت تاریخی امام خمینی (ره) در محله یخچال قاضی قم رفت و ضمن بازدید از این مکان تاریخی، با آرمان‌های والای امام خمینی (ره) تجدید پیمان کرد.

*افتخار کردن یک مرجع تقلید به میزبانی برای عارف

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه، به دیدار آیت الله نوری همدانی رفت که با استقبال بسیار بالای این مرجع تقلید و ذکر این نکته که به میزبانی شما افتخار می‌کنم روبرو شد.

آیت الله نوری همدانی در سخنان خود در دیدار با محمدرضا عارف، اظهار داشت: از ویژگی‌های نظام اسلام ولایی بودن آن است که افراد متعهد و تاثیرگزار آمادگی خود را برای خدمت به مردم و تحکیم نظام اعلام کنند.

وی با بیان اینکه خدمت به مردم جامعه اسلامی از مقدس‌ترین خدمات است و در روایات بسیار سفارش شده و ثواب زیادی دارد، گفت: معصومین (ع) فرموده‌اند برقراری امنیت و عدالت در مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بر فراوانی نعمت از جمله رسالت‌ها در جامعه اسلامی است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه این نظام دینی و انقلابی است و این انقلاب با انقلاب‌های دیگر فرق دارد، خاطرنشان کرد: دلیل فرق این نظام با سایر نظام‌ها این است که ولی فقیه در راس نظام اسلامی قرار دارد.

آیت الله نوری همدانی بر وحدت و اتحاد، همدلی و همفکری همه مسئولین نظام و آحاد مردم در حول محول ولایت فقیه تاکید کرد و گفت: مسئولین از اختلاف پرهیز کنند، چراکه اختلاف باعث می‌شود دشمن در بین مسئولین جامعه نفوذ کند.

وی در توجه بیشتر مسئولین به مسائل فرهنگی تاکید کردند و اظهار داشت: مسئولین باید برای احیای فرهنگ اسلامی، تمام تلاش خود را به کار گیرند.

این مرجع تقلید ضمن آرزوی موفقیت برای منتخبان مجلس دهم شورای اسلامی گفت: امیدواریم مجلسی بوجود آید که امیدهای همه مردم محقق و عملی شود.

عارف نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با آیت الله نوری همدانی، با بیان اینکه با وجود این همه مشکل در عرصه اقتصادی راهی جز موفقیت نداریم و باید این مشکلات را حل کنیم، گفت: امروزه اشتغال از مهم‌ترین مشکلات کشور است که باید رفع شود و از دیگر سوی باید مشکل گردش پول و رشد و رونق بخش صنعت در کنار حل مشکل تورم از سوی مسئولان حل شود.

*آیت الله وحید خراسانی خطاب به عارف: شما از حسرت خدمت به دین و مردم‌‌ رها خواهید شد

محمد رضا عارف در ادامه سفر به قم با آیت الله العظمی وحید خراسانی دیدار کرد.

در این دیدار آیت الله العظمی وحید خراسانی گفت: پست و مقام همیشگی نیست و دست به دست می‌شود، گشودن گره از کار بیچارگان و خدمت به دین باید در اولویت باشد.

این مرجع تقلید ادامه داد باید مراقب بود حسرت خدمت به دین و گشودن گره از کار بیچارگان را نخوریم، که الحمدالله شما از این حسرت‌‌ رها خواهید شد.

آیت الله وحید خراسانی ضمن توصیه به توسل به قرآن و امام زمان، اظهار امیدواری کرد خدمت خدا و امام زمان که خدمت به بندگان خدا است نسیب همه خوبان بشود.

در ابتدای این دیدار دکتر عارف نیز با اشاره به در پیش بودن تشکیل مجلس دهم رهنمودهای عالمان دینی را چراغ راه مجلس آینده دانست.

*اقامه نماز ظهر به امامت آیت الله جوادی آملی/ مردم با همه مشکلات به انتخابات آمدند

منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس، ظهر یکشنبه در محل مؤسسه علوم وحیانی اسراء وابسته به آیت الله جوادی آملی حاضر شد تا در مسجد این مؤسسه، نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت این مرجع تقلید بخواند؛

پس از نماز ظهر و عصر، دیدار محمدرضا عارف با آیت الله جوادی آملی در حالی آغاز شد که استقبال گرم و صمیمانه این مرجع تقلید از منتخب اول مردم در انتخابات مجلس دهم، بسیار به چشم می‌آمد.

آیت الله جوادی آملی از گزارش عارف در خصوص حضور مردم و سعی بلیغ آن‌ها در انتخابات تشکر کرد و عنوان داشت: در اینجا سه نکته اصلی با اهمیت است که شامل سهم مردم، وظایف نهادهای مسئول و جایگاه رهبری می‌شود.

او با بیان اینکه مسأله اصلی در وهله اول این است که مردم چه کسانی هستند، گفت: مردم را مردم آفرین می‌شناسد و باید ببینیم که خداوند درباره مردم چه می‌گوید.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: در بین ائمه (ع) حضرت علی رهبری سیاسی امت را بر عهده داشت و ما دو بیان نورانی درباره ستون جامعه داریم؛ اول آنکه «الصلاه عمود الدین» به این معنا که نماز الگوی عبادت است و دوم سخن ایشان درباره مردم است که به خوبی بیان می‌کند که حضور مردم در صحنه سیاست چگونه است.

او تصریح کرد: امیرالمومنین (ع) خطاب به مالک فرمود «اینچنین نیست که مردم در صحنه رأی دادن حضور داشته باشند بلکه مردم ستون سیاست هستند.»

این مرجع تقلید خطاب به محمدرضا عارف گفت: اینکه فرمودید مردم در صحنه اخیر حاضر بوده و مشارکت نمودند حرف درستی است اما چه کسی مردم را به صحنه آورده و در صحنه نگه می‌دارد؟ وقتی نظام الهی شد و مردم آن را قبول کردند در هر عرصه‌ای به میدان می‌آیند.

آیت الله جوادی آملی به سخن دیگری از امام علی (ع) اشاره کرد و افزود: حضرت علی (ع) خطاب به مالک فرمود: «برای این انقلاب نکردیم که آزاد شویم ما بنده خدا هستیم و حساب و کتابی در کار است ما غدیر را نیاوردیم که آزاد شویم این دین اسیر سقیفه بود و من آمدم دین را آزاد کردم؛ غدیر را کنار گذاشته و سقیفه را آوردند و ما آمدیم دین را آزاد کنیم.»

او اضافه کرد: بنابراین فردا برای ما حالتی پیش می‌آید که می‌گویند دفنش کنید که بوی آن ما را آزار می‌دهد. باید به جامعه فهماند که انسان در فرهنگ دینی نمی‌می‌رد بلکه مرگ را می‌میراند و البته فهم این مسأله جان کندن می‌خواهد.

استاد حوزه علمیه قم از برخی منیّت‌ها در جامعه انتقاد کرد و گفت: جایی که سخن از من و ماست آبروریزی است. دین آمده به ما بفهماند که مرگ پایان کار نیست بلکه از پوسته درآمدن است. تمام مشکلات از این منیت هاست. دین آمده که بگوید شما مانند فرشته هستید و مرگ را می‌میرانید و این ابدی است.

آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: کسانی که حرف علی (ع) و پیامبر اکرم (ص) را گوش دادند با وجود همه مشکلاتی که داشتند به میدان آمده و در انتخابات شرکت کردند. این سخنان که مردم حق دارند و بزرگوارند تنها حرف عاطفی است حرف اصلی در نهج البلاغه است و آن اینکه مردم ستون دین هستند.

او در ادامه سخنان خود به نکته دوم اشاره کرد و گفت: ما فرهنگ غنی و قوی داریم و هرگز زبان فارسی ما به پای زبان قرآن نمی‌رسد‌‌ همان گونه که امام باقر (ع) فرمود: «زبان عربی قرآن آنقدر قوی است که هر زبانی را می‌تواند ترجمه کند».

این مرجع تقلید به مصادیقی از کلمات در زبان فارسی و تفاوت معانی آن با زبان قرآن اشاره کرد و گفت: در زبان فارسی کلمه‌ای به نام گدا داریم که معادل فقیر به کار برده می‌شود در حالی که در قرآن کریم فقیر، گدا نیست فقیر ملتی است که جیبش خالی است و ستون فقرات او شکسته است مگر ویلچری را با سفارش می‌توانید سرپا کنید؟ در بخش‌هایی از قرآن کریم آمده است که «ملتی که جیبش و کیفش خالی است چاپلوس است.» چگونه می‌خواهید با سفارش اقتصاد مقاومتی را عملی کنید؟ قیام یک ملت به داشتن اقتصاد صحیح است.

او در بخش دیگری از سخنان خود از ورود کالاهای قاچاق به کشور و واردات بی‌رویه به شدت انتقاد کرد و گفت: کشور را پر ار کالاهای وارداتی کرده‌اید و بعد از تولید سخن به میان می‌آورید؛ جلوی کالای قاچاق را بگیرید سپس خواهید دید که اشتغال ایجاد می‌شود و بیکاری از جامعه رخت بر خواهد بست.

این مرجع تقلید، ابراز داشت: این همه منابع غنی در داخل کشور داریم اما بعد می‌رویم گوشت و لبنیات از برزیل می‌آوریم. تسطیح کردن این همه خاک انرژی هسته‌ای نمی‌خواهد، پول و سم هم نمی‌خواهد بلکه فقط عرضه می‌خواهد و خواهید دید که گوشت و لبنیات هم ارزان می‌شود این مسأله جدی است.

او ادامه داد: مردم کارشان تمام شد اما اگر ما هم بگوییم کارمان تمام شد او در کمین است و خود در قرآن فرمود: «اگر دیر بجنبید شما را می‌برم و عده دیگری می‌آورم»

جوادی آملی مسأله بعدی حائز اهمیت را رهبری جامعه دانست و گفت: اگر رهبر علی بن ابیطالب هم باشد وقتی مردم و او کنار هم نیایند شکست قطعی است. بنابراین اینچنین نیست که کشور با معجزه اداره شود بلکه نیازمند رهبری خوب است. دشمنان آن روز مروانیان و امویان بودند که با دشمنان امروز که صهیونیست و اسکتبار جهانی هستند خیلی تفاوت دارند. دشمنان امروز حریص‌تر و رذل‌تر هستند.

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر ما و مردم کنار هم نباشیم و بگوییم تو نباشی اما من باشم این یک غده است. صهیونیست و آمریکا بد‌تر از مروانی و اموی هستند اما وقتی همه چیز را به خداوند واگذار کردیم او خود می‌فرماید کار‌ها را برای شما آسان می‌کنم.

او در پایان عنوان کرد: کشور ما بسیار غنی است و برخوردار از نعمات و مواهب الهی است و من تعهد می‌کنم نه بیراهه بروم و نه راه کسی را ببندم.

در ابتدای این دیدار نیز محمدرضا عارف در سخنانی با تقدیر و تشکر از حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مردم در دور دوم انتخابات هم سنگ تمام گذاشتند و مجلس دهم با ترکیب خوبی از لحاظ تعهد و ارزشی شکل گرفته است.

او با بیان اینکه شعار‌ها در انتخابات از هر دو جناح بیشتر مطالبات مردم بود، یادآور شد: بسیاری از نمایندگانی که وارد مجلس دهم شده‌اند سابقه سیاسی ندارند و برای اولین بار است که وارد این عرصه می‌شوند با این همه اولویت کشور برای همه نمایندگان مسائل اقتصادی، اشتغال و رونق کشور است.

نماینده مجلس دهم یادآور شد: اولویت این مجلس بحث معیشت و اقتصاد و مقابله با فساد خواهد بود چیزی که از اوایل دهه ۸۰ جزو مطالبات رهبر انقلاب بوده است.

عارف با اشاره به نام گذاری امسال به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهار کرد: مجلس دهم با استفاده از رهنمودهای مراجع تقلید و نیز رهبری اولویت‌ها و سیاست گذاری‌هایی مدنظر رهبری را سرلوحه خود قرار خواهد داد.

*دیدار با اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و تأکید بر تحقق اراده مردم

محمدرضا عارف در اولین برنامه نوبت عصر سفر یک روزه خود به شهر قم، در محل مجمع مدرسین و محققین حاضر شد و در سالن اجتماعات این تشکل حوزوی، با آیت الله سیدحسین موسوی تبریزی و برخی دیگر از اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و همچنین برخی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان قم دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

در این جلسه که بیشتر حالت دوستانه و صمیمانه داشت، اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان قم، بر تحقق خواست و اراده مردم در مجلس دهم تأکید کردند.

محمدرضا عارف نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با آیت الله موسوی تبریزی و اعضای مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه و همچنین مسئولان تشکل‌های اصلاح طلب استان قم تأکید کرد: دغدغه ما نیز همین است که در راستای خواست مردم حرکت کنیم.

*آیت الله موسوی اردبیلی: مردم با امید خود افراد زبده را برای مجلس دهم انتخاب کردند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به دیدار آیت الله موسوی اردبیلی رفت که این مرجع تقلید ضمن ابراز خوشحالی و خرسندی از دیدار محمدرضا عارف به عنوان منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: مجلس در راس امور است.

این مرجع تقلید افزود: مردم اگر ببینند بین نمایندگان وحدت وجود دارد به شما امیدوار می‌شوند، چرا که همه کار‌ها از طریق مجلس حل می‌شود.

وی با بیان اینکه حضور چهره‌هایی برجسته در مجلس بسیار خوب است، خاطرنشان کرد: مردم به مجلس دهم امید بسته‌اند و دیدیم که افراد زبده را انتخاب کردند.

آیت الله موسوی اردبیلی تصریح کرد: وقتی شنیدم آقای عارف به قم می‌آیند گفتم اگر‌‌ همان آقای عارفی که به نیکی می‌شناسمش نماینده شدند بسیار مایه مباهات است.

*آیت الله محقق داماد خطاب به عارف: در سمت‌های مختلف عملکرد خوبی داشتید

منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس، در ادامه به دیدار آیت الله علی محقق داماد از اساتید برجسته حوزه علمیه قم رفت.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم خطاب به محمدرضا عارف گفت: سلامت نفس شما زبانزد است و در سمتهای مختلفی که داشتید عملکرد خوبی از خود به جای گذاشتید.

آیت الله محقق داماد خاطرنشان کرد: در انتخابات ۹۲ با اینکه رای خوبی داشتید عرصه را واگذار کرده و از خودتان از خودگذشتگی نشان دادید.

وی با بیان اینکه باید سعی شود نمایندگان آلوده فساد نشوند، گفت: در مجلس اخیر شاهد فساد بودیم طبق گزارش‌های برخی مسئولان مهم‌ترین مشکل کشور فساد است.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم تأکید کرد: اگر مجلس آلوده به فساد شود، دیگر چیزی باقی نمی‌ماند.

آیت الله محقق داماد در پایان یادآور شد: تغییر مکرر قوانین جلوی سرمایه گذاری خارجی را گرفته است.

*تأکید آیت الله مکارم شیرازی بر داشتن مجلسی بهتر از گذشته و هماهنگ با خواسته‌های مردم

عارف در ادامه برنامه‌های عصر یکشنبه خود به دیدار آیت الله مکارم شیرازی رفت و این مرجع تقلید نیز همانند دیگر علمای قم، استقبال گرمی از منتخب اول مردم در انتخابات اخیر مجلس داشت.

این مرجع تقلید گفت: جناح‌های سیاسی باید با هم بسازند، مقام‌ها را بین خود تقسیم کنند و در کنار هم، همزیستی مسالمت آمیز کاملی داشته باشند.

وی اظهار داشت: گاهی در دعواهای جناحی، صحبت از مردم و خدا وجود ندارد، در حالی که اگر خداوند و مردم را در نظر بگیرند با هم می‌سازند و مشکلات حل خواهد شد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در برخی از کشور‌ها، وقتی یک جناح سرکار می‌آید یکی وزیر امورخارجه را معرفی می‌کند و دیگر فلان مسئولیت را، ما باید بیش از هر چیز به فکر منافع ملی و مردم باشیم.

این مرجع تقلید ابراز امیدواری کرد که در سایه عنایات ائمه اطهار (ع) بتوانیم مجلسی بهتر از گذشته، هماهنگ با خواسته‌های مردم و حلال مشکلات داشته باشیم.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفت: کشور ما امروز در میان کشورهای ناامنی قرار گرفته است، ولی به برکت انقلاب اسلامی و مقاومت مردم، ما در امنیت به سرمی بریم.

وی بیان داشت: برای حفظ این امنیت، همه جناح‌ها باید متحد و متفق باشند و دست به دست هم بدهند، سلیقه‌ها مختلف، ولی اهداف باید واحد باشد.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: دشمنان در داخل و خارج می‌خواهند کارهایی انجام دهند بنابراین هر گونه اختلاف و درگیری درست نیست و ان شاء الله این اختلاف‌ها نخواهد بود.

این مرجع تقلید بیان داشت: اگر امنیت باشد همه چیز هست و اگر نباشد هیچ چیز نخواهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه باید با وحدت و همدلی، امنیت را حفظ کنیم، گفت: باید از اختلافات جاهای دیگر، عبرت بگیریم، این اختلافات اسباب ناامنی برخی کشور‌ها شده است.

وی ادامه داد: با وجودی که برخی کشور‌ها، دشمنان ما را ندارند ولی شرایط آن‌ها بسیار اسفناک است.

وی همچنین خطاب به عارف و سایر منتخب‌های مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: شما که انتخاب شدید هرگز فکر نکنید که تنها نماینده فلان شهر و یا فلان قشر هستید، بلکه شما نماینده همه مملکت هستید.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: هر کس رای آورده، نباید فکر کند مربوط به یک جناح و یا محل خاص بوده بلکه نمایندگان، نماینده همه هستند.

وی همچنین با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی و فرهنگی گفت: مشکلات اقتصادی برای مردم مهم است، این مشکلات اقتصادی از خیلی چیز‌ها از جمله نظام بانکداری ناشی می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: در نظام بانکداری ما، نه فوائد بانکداری غربی وجود دارد و نه آثار بانکداری اسلامی در آن هست و اگر بانکداری اصلاح نشود اقتصاد نیز اصلاح نخواهد شد، بنابراین باید دست به دست هم دهیم تا نظام بانکداری اصلاح شود.

وی اظهار داشت: کسانی که رانت خوار بودند از بانک‌ها چه امتیازهایی گرفتند، از سوی دیگر مسئله مربوط به بیکاری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ احیا شوند تا جوانان بیکار را حذب کنند، یکی از مهم‌ترین عوامل فساد، همین بیکاری است.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: بیکاری معضلاتی مانند جاسوسی، قاچاق مواد مخدر، سرقت، جرم و جنایت و تاخیر در ازدواج را به دنبال دارد.

این مرجع تقلید گفت: شما در قلب مسائل سیاسی قرار دارید و می‌دانید اوضاع چگونه است، در این شرایط خیلی باید مراقب باشید و کمترین اشتباه بزرگ‌ترین خسارت است.

وی ادامه داد: تنگ نظری در مسائل جناحی ممکن است از بزرگ‌ترین خسارت‌ها باشد، باید وسیع‌تر فکر کنیم و مردم را در نظر بگیریم و در سایه آن همه چیز درست می‌شود.

*تأکید آیت الله بیات زنجانی بر صداقت عارف/ مجلس باید به جایگاه اصلی خود بازگردد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه برنامه‌های فشرده خود برای دیدار با مراجع تقلید و علمای شیعه در شهر قم، به دیدار آیت الله بیات زنجانی رفت.

این مرجع تقلید در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از دیدار محمدرضا عارف، اظهار داشت: مردم خوش سلیقه هستند که اصلاح طلبان را انتخاب کردند.

آیت الله بیات زنجانی افزود: آقای عارف چهره‌ای علمی متعهد، سیاستمدار و اخلاق مدار هستند که باعث افتخار کشورند؛ ایشان دو کار برجسته انجام دادند یکی اقدام اخلاقیشان در انتخابات ۹۲ که اگر آن اتفاق نمی‌افتاد وضعیت فعلی حکم فرما نبود و واقعا این اقدام اخلاقی دکتر عارف خیلی از مسایل را تغییر داد.

وی با تمجید از کاندیداتوری عارف در انتخابات مجلس، و با بیان اینکه تجربه نشان داده که امکان ندارد آقای عارف بخاطر قدرت، مسائل معرفتی را نادیده بگیرد، تصریح کرد: منکر حضور چهره‌های شاخص در لیست امید در تهران نیستم ولی رای اوری کامل لیست بخاطر حضور آقای عارف بود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در سال‌های اخیر مجلس از راس امور بودن فاصله گرفت، تأکید کرد: مجلس باید به جایگاه اصلی خود برگردد.

وی با بیان اینکه قوه مجریه فرزند مجلس است، گفت: مجلس می‌تواند معلم اخلاق باشد.

آیت الله بیات زنجانی در پایان سخنان خود با اشاره به انتشار تصاویر منتسب به مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس دهم، گفت: هتک حرمت یک بانوی مومنه از طریق انتشار تصاویر خصوصی‌اش بسیار باعث تاسف است.

*آخرین دیدار؛ آیت الله صانعی/ انتقاد آیت الله از انتشار تصاویر مینو خالقی

محمدرضا عارف در آخرین برنامه خود در سفر به شهر قم، در دفتر آیت الله یوسف صانعی حاضر شد و با این مرجع تقلید دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

آیت الله صانعی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با محمدرضا عارف و با بیان اینکه شما انسان‌های با شهامتی هستید که حتی حضور شما در یک دوره از مجلس نیز برای کشور مایه خیر و برکت است، به انتقاد از برخی قوانین موجود پرداخت و گفت: اسلام را باید دین رحمانیت و عقلانیت معرفی کنیم نه دین خشونت طلب؛ از این رو باید احکام قضایی را عقلانی و رحمانی کنیم.

این مرجع تقلید جهان تشیع در ادامه با اشاره به انتشار تصاویر منتسب به مینو خالقی منتخب مردم اصفهان در انتخابات مجلس دهم، تصریح کرد: انتشار تصاویر خصوصی یک بانوی نماینده، منکری بزرگ‌تر از عملی است که شاید چند سال پیش صورت گرفته است؛ مضاف بر اینکه کنار گذاشتن یک نفر پس از دادن رأی مردم به او صحیح نیست.

محمدرضا عارف پس از این دیدار به تهران بازگشت