پنجشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » کارگران شعار می‌داده‌اند: “رئیس جمهور ما، برس به فریاد ما”.

کارگران شعار می‌داده‌اند: “رئیس جمهور ما، برس به فریاد ما”.

راهپیمایی عظیم کارگران بیکار در خیابان انقلاب تهران در آستانه روزجهانی کارگر،امروز، شنبه ۱۱ اردیبهشت، (۳۰ آوریل) و یک روز زودتر از ۱ مه، با هماهنگی کامل با وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایلنا دهها هزار کارگر بیکار شعار می‌دادند: “رئیس جمهور ما، برس به فریاد ما”.

علیرضا محجوب، دبیر خانه کارگر ایران، در  آستانه مراسم روز جهانی کارگر در تهران گفت: “هم اکنون مهمترین مشکل نیروی کار به غیر از تامین معیشت، موضوع قرار دادهای موقت است که آرامش جامعه کارگری کشور را خدشه دار کرده است.”

160430100008_tehran_mayday_640x360_ilna_nocredit

یکی از مسئولان خانه کارگر به نام حسن صادقی گفت: “ما انتظار داریم دولت روحانی با زبان خوش‌تری با ما سخن بگوید، به عنوان نمونه گرچه به رسمیت شناختن حق راهپیمایی بدون مجوز برای کارگران قابل تقدیر است اما کافی نیست.”

 

خانه کارگر یک اتحادیه کارگری وابسته به دولت است که در شورای مرکزی سه نفره آن  حسین کمالی(وزیر سابق کار) و علی ربیعی (وزیر فعلی کار)، علیرضا محجوب عضویت دارند!  این دومین سالی است که پس از سال‌ها کارگران ایرانی می‌توانند در بزرگداشت روز جهانی کارگر در ایران راهپیمایی کنند.

مراسم روز جهانی کارگر با راهپیمایی هزاران کارگر تهرانی صبح امروز برگزار شد.

tlchargement                
به گزارش ایلنا، این راهپیمایی از مقابل ساختمان تشکیلات مرکزی خانه کارگر واقع در خیابان ابوریحان آغاز شده و در حال حاضر راهپیمایی کنندگان با عبور از تقاطع خیابان انقلاب وارد خیابان وصال شده‌اند.

ضرورت اصلاح قراردادهای موقت کار
کارگران حاضر در راهپیمایی‌ روز جهانی کارگر پلاکاردها و پارچه‌ نوشته‌هایی با محتوای مطالبات صنفی ازجمله اصلاح قراردادهای موقت کار در دست دارند.

به رسمیت شناخته شدن حق آزادی فعالیت‌های صنفی
اصلاح قراردادهای موقت کار از طریق اجرای کامل تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۷ قانون کار، حمایت از کالاهای ایرانی وعملیاتی شدن تولید و اقتصاد مقاومتی، توجه به مطالبات صنفی کارگران و معلمان و به رسمیت شناخته شدن حق آزادی فعالیت‌های صنفی کارگری از جمله خواسته‌هایی صنفی است که کارگران راهپیمایی کننده از طریق حمل پارچه نوشته و یا سردادن شعار، تحقق آن را از دولت خواستار شده‌اند.

به صورت مشخص گفته می‌شود که یکی از شعارهای شرکت کنندگان در این راهپیمایی «رئیس جمهور ما برس به فریاد ما» است.

حضور کارگران کارخانه روغن نباتی قو
همچنین بنابر مشاهدات خبرنگاران ایلنا در جریان راهپیمایی امروز گروهی از کارگران کارخانه روغن نباتی قو نیز حضور دارند که با حمل تابلو نوشته‌هایی خواستار رسیدگی دولت به مشکلات این واحد صنعتی شده‌اند.

حداقل‌ها را از نیروی کار گرفته‌اند
حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر گفت: امروز روز مبارزه کارگران است. روزی که کارگران شیکاگو در سال ۱۸۸۶ به خیابان‌ها آمدند تا بگویند سرمایه‌داری فقط زمانی می‌تواند به حیات خود ادامه دهد که دولت آمریکا حقوق کارگر را به رسمیت بشناسد.

این فعال صنفی کارگری گفت: آن زمان فضا به‌ گونه‌ای بود که کارگران شیکاگو به تنگ آمدند و پوزه نئولیبرالیسم را به خاک مالیدند تا ۸ ساعت کار و مقاوله‌نامه‌های بنیادین حقوق کارگر را بپذیرد.

وی افزود: اما ما می‌خواهیم بگوییم چرا در کشور اسلامی، ما باید شاهد نابسامانی‌ها در حوزه روابط کار باشیم؛ چرا تعیین مزد مکفی برای نیروی کار با موانع جدی روبرو است. ما آمده‌ایم بگوییم حداقل‌ها را از نیروی کار گرفته‌اند.

کارگران با ۱۵ ساعت کار هنوز شرمنده خانواده هستند
صادقی ادامه داد: ما شاهد دور بطلان در روابط کار در تامین اجتماعی هستیم نه شاهد امنیت شغلی و تامین معاش بازنشستگان. کجای دنیا نیروی کار ۱۵ ساعت، ۱۷ ساعت کار می‌کند ولی جزو دهک‌های پایین جامعه است.

وی افزود: مگر نه اینکه کار شرافت است پس چرا نیروی کار باید شرمنده خانواده‌اش باشد.

نیازمند تحول در نظام مزدی هستیم
وی با بیان اینکه دولت‌ها هرگز خودشان را متعهد به اجرای وظایفی که در قبال کارگران داشته‌اند ندانسته‌اند، گفت: ما انتظار داریم دولت روحانی با زبان خوش‌تری با ما سخن بگوید، به عنوان نمونه گرچه به رسمیت شناختن حق راهپیمایی بدون مجوز برای کارگران قابل تقدیر است اما کافی نیست. اولین خواسته ما نگاه توام با تکریم و حفظ جایگاه نیروی کار است. پس از آن ما نیازمند تحول در نظام مزدی هستیم.

به اسم قرارداد موقت برده‌داری می‌کنند
صادقی افزود: نظام‌مند کردن قراردادهای موقت یکی دیگر از خواسته‌های محوری ماست چرا که در ایران با نام قرارداد موقت برده‌داری می‌کنند . جای بسی تاسف است که بازرسی وزارت کار نیز جلوی این برده‌داری نوین را نمی‌گیرد.

وی در ادامه به مشکلات موجود در حوزه بازنشستگی اشاره کرد و گفت: دولت‌ها با بی‌توجهی زمینه ورشکستگی تامین اجتماعی را فراهم آورده‌اند؛ چرا دولت گذشته با ۷۰۰ میلیارد درآمد، مطالبات تامین اجتماعی را پرداخت نکرد و دقیقا به خاطر همین کسری بودجه‌هاست که اکنون ۲ ماه از سال جدید گذشته ولی هنوز تکلیف افزایش مستمری بازنشستگان معلوم نشده است.

بزرگ‌ترین چالش سال ۱۴۰۰ بحران صندوق‌های بیمه‌ای خواهد بود
صادقی ادامه داد: ما در زمینه مطالبات تامین اجتماعی بزرگ‌ترین طلبکار دولت هستیم ولی دولت‌ها برای ما ارزنی ارزش قائل نیستند و ما همین‌جا هشدار می‌دهیم که اگر مشکل صندوق‌های بیمه‌ای حل نشود بزرگ‌ترین چالش سال ۱۴۰۰ بحران تامین اجتماعی و صندوق‌های بیمه‌ای خواهد بود.

وی افزود: اگر منافع ملی در اولویت باشد سازمان تامین اجتماعی به حقش می‌رسد و مشکل واحدهای تولیدی حل می‌شود.

این مقام صنفی کارگری گفت: امیدوارم رسانه‌ها پیام ما را به مجلسیان برسانند. چرا که اگر به مطالبات ما باز هم بی‌توجهی شود تجمع بعدی ما مقابل مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

جامعه کارگری حق تجمع را از کسی گدایی نمی‌کند
علیرضا محجوب که در جمع کارگران تهرانی شرکت کننده در مراسم راهپیمایی روز جهانی کارگر حضور داشت، افزود: امروز به این منظور جمع شده‌ایم تا با ایستادگی حق خود مبنی براینکه کارگران برای گرامیداشت روز جهانی کارگر به به مجوز نیازی ندارند را ثابت کنیم.

وی ادامه داد: جامعه کارگری حق تجمع را از کسی گدایی نمی‌کند و این اجازه را نمی‌دهند که کسی این حق را از آن‌ها بگیرد. از این‌رو از تمام کسانی که در ‌‌نهایت، امروز این خواسته قانونی را به رسمیت شناختند تشکر می‌کنیم.

امیدواریم مسوولان فرمایشات رهبری را محقق کنند
محجوب با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در هفته کارگر گفت: ایشان تمام مسائل را گفتند که گویا و کامل بود و ما از مسئولان چیزی بیشتر از سخنان مقام معظم رهبری نمی‌خواهیم و امیدواریم همین فرمایشات ایشان را محقق کنند.

بیش از ۴۰۰ هزار نفر فاقد امنیت شغلی هستند
دبیرکل خانه کارگر با اشاره به انعقاد قراردادهای موقت و حجمی گفت: همه ما کارگران یک هدف مشترک داریم و آن امنیت شغلی است امروز بیش از ۴۰۰ هزار نفر فاقد امنیت شغلی هستند و در آینده بیش از ۱ میلیون نفر دیگر به این آمار اضافه می‌شود.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ادامه داد: دیوان عدالت اداری ملزم است که رای خود را درخصوص تبصره ۱ و ۲ ماده ۷ باطل کند زیرا مهم‌ترین عارضه ما امنیت شغلی است.

وی با اشاره به مشکل سالخوردگی در دهه‌های آینده افزود: کمیته امداد امام خمینی در یکی از گزارشات خود آماری ارائه کرده که مطابق این آمار تا سال ۱۴۱۵ حدود ۲۵ درصد از جمعیت کشور در سنین سالخوردگی قرار دارند که متاسفانه هیچ اندیشه‌ای برای آن‌ها نشده است. از این‌رو معیشت یکی از مشکلات ماست و موانع فراوانی پیش روی ما از جمله استمرار اشتغال و معیشت کارگران وجود دارد.

محجوب با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین آرمان مجموعه خانه کارگر جلب رضایتمندی کارگران است گفت: امروز کارگران شاغل و بازنشسته در وضعیتی قراردارند که نمی‌توانند رضایتمندی خود را اعلام کنند و تلاش ما باید جلب رضایتمندی آن‌ها باشد. از این‌رو بنده از تمام دستگاه‌های اجرایی می‌خواهم ما را در تحقق این مهم یاری برسانند.