جمعه , ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » چهار بند در قطعنامه سازمان همکاری اسلامی تصویب شده و می خواهدجنگ احزاب جدید علیه ما به راه بیاندازد

چهار بند در قطعنامه سازمان همکاری اسلامی تصویب شده و می خواهدجنگ احزاب جدید علیه ما به راه بیاندازد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر پنجشنبه شب در سالروز عملیات بازی دراز، با حضور در ارتفاعات بازی دراز و در یادمان این عملیات، به شهدای عملیات غرور آفرین بازی دراز ادای احترام کرد و گفت: امروز دشمنان منطقه ای و جهانی یک جنگ احزاب علیه ما می خواهند راه بیاندازند.

آنها عربستان را مانند یک سگ زنجیری جلو انداخته اند و هر چه به دستش می رسد به طرف ایران پرتاب می کند. اخیرا هم چهار بند در قطعنامه سازمان همکاری اسلامی علیه ما تصویب کرده و می خواهد با تحریک ملل اسلامی، جنگ احزاب جدید به راه بیاندازد. از سوی دیگر آمریکایی هم می خواهند همان کاری که از طریق جنگ نتوانستند انجام دهند را می خواهند با اظهار دوستی انجام بدهند.

در بزرگداشت یاد و خاطره شهدای عملیات غرورآفرین بازی دراز، محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با حضور در ارتفاعات بازی دراز، یاد و خاطر رزمندگان دلاور و بالاخص شهدای این عملیات را گرامی داشت و سخنان مهمی را مطرح کرد. دکتر محسن رضایی که در اجتماع با شکوه بسیجیان و آحاد مردم سرپل ذهاب و شهرهای اطراف در جوار آستان امامزاده احمد بن اسحق سخن می گفت، با اشاره به سالگرد عملیات غرور آفرین بازی دراز و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بازی دراز و شهید قهرمان شیرودی، شهید پیچک، شهید وزوایی و حاج بابا و همچنین گرامیداشت شهدای مدافع حرم گفت: عملیات بازی دراز، انبوهی از حقایق را در دل خود دارد. تشریح خصوصیات فرماندهان این عملیات و ویژگی های شهدای این عملیات و نقش این عملیات جلسات زیادی را می طلبد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس ادامه داد: عملیات بازی دراز در ابتدای اردیبهشت سال 60 یعنی بعد از هشت ماه از آغاز جنگ اتفاق افتاد. این ارتفاعات یکی از مهمترین ارتفاعات سوق الجیشی برای کنترل بر دشت های اطراف بود و بعثی ها خیلی سریع وارد عمل شدند و این ارتفاعات را به اشغال خود در آوردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت یادآوری شد: این ارتفاعات از سمت ایران بسیار صعب العبور است و راه صعود از طرف عراق  آسان تر بود. مردم و بسیجی ها عراقی ها را از سرپل ذهاب و گیلان غرب، چند کیلومتری عقب راندند اما آنها به این ارتفاعات مسلط شدند. در شش ماه اول تلاش های بسیار زیادی شد برای عقب راندن ارتش عراق که هیچ کدام نتیجه ای نداشت. بعضی می گفتند جنگ به بن بست رسیده و ما کاری نمی توانیم انجام دهیم. حضرت امام فرمودند اگر این جنگ بیست سال به طول انجامد، ما ایستاده ایم و تسلیم نمی شویم.

وی افزود: در شش ماهه دوم جنگ به دنبال عملیات های جدید بودیم. طلیعه پیروزی ایران چند عملیات بود که بازی دراز یکی از آنها بود. از اینجا پیروزی ها و فتح های جبهه اسلام شروع شد. اینجا فرمولی پیدا شد. در دارخوین و تپه وهای الله اکبر هم استفاده شد. یکی شدن ارتش و سپاه از رازهای پیروزی این عملیات ها بود. تجربه ارتش و سپاه برای تشکیل فرماندهی مشترک در این عملیات، موفقیت آمیز بود. شهید بروجردی و فرماندهان ارتش در شهر اسلام آباد، قرارگاه مشترک تاسیس کردند. در طریق القدس، ثامن الائمه هم این فرمول به کار آمد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت:  حمله به شش قله این ارتفاعات پنج ماه شناسایی و سه ماه طرح ریزی عملیات زمان برد. سپاهیان و بسیجیان وارتشی ها دور ازچشم آقای بنی صدر با بررسی و شناسایی دست به عملیات می زدند. در این عملیات، در کنار توکل، عقلانیت و محاسبات نظامی به کار آمد. ما راه و طریق پیروزی را در بازی دراز کشف کردیم و این عملیات در کل جنگ تاثیر داشت.

دکتر رضایی با اشاره به ویژگی های شهدای این عملیات غرور آفرین گفت: شهید شیرودی با هلی کوپتر کبری بیش از سیصد بار به دشمن حمله کرد و بارها هلی کوپترش را هدف قرار دادند. شهید پیچک یک فرمانده عارف بود. او توانایی بالایی در فرماندهی داشت. شهید محسن وزوایی و شهید حاجی بابا هر کدام از یک جناح به این ارتفاعات حمله کردند. افرادی بسیار با استعداد وفرماندهانی توانمند بودند.

وی با ذکر خاطره ای از مقام معظم رهبری گفت: دو سه سال از پایان جنگ و انتخاب حضرت آقا به رهبری گذشته بود. یک روز من و آقای ذوالقدر و آقای رحیم صفوی خدمت ایشان رسیدیم و گزارش دادیم.  خدمت ایشان گفتیم که ما لودرها و تجهیزات مهندسی سپاه را علاوه بر کارهای عمرانی سپاه، برای راه سازی امامزاده هایی که راه دسترسی مناسبی ندارند به کار برده ایم. آقا فرمودند: امامزاده های خودتان چی؟ با تعجب به همدیگر نگاه کردیم. حضرت آقا فرمودند: شهید مهدی باکری و حسین خرازی کمتر از امامزاده ها نیستند. بنابراین این نقطه ای که آمده اید را مهم و مقدس بدانید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما صدام را به فضل پروردگار از کشور بیرون کردیم و انتظار داشتیم که دنیا درس بگیرد و از توطئه و دسیسه علیه ملت ایران دست بردارد. اما برخی کشورها به دشمنی های خود ادامه دادند. امروز می بینیم که آنها در کنار جنگ نیابتی و فشارهای اقتصادی دارند بانک ها و شرکت های بین المللی را می ترسانند که با ما مبادله نکنند. اما مشکل آنها کجاست؟ بعضی می گویند، باید دوست بشویم با آمریکایی ها! مگر ملت ایران در قاجار و پهلوی با انگلیس وامریکا دوستی نکرد. این دوستی چه نتیجه ای برای ما داشت؟ آنها از ما به عنوان یک ژاندارم برای حفظ منافع خود استفاده می کردند. یک کارخانه مونتاژ پیکان و مقداری صنایع کاملا وابسته به ما دادند. ایران از دوستی با انگلیس و آمریکا هیچ نتیجه ای نگرفت.

محسن رضایی ادامه داد: ما نمی توانیم به آمریکا و انگلیس امیدوار باشیم. هر وقت ناامید شدیم از آنها موفق شدیم. اگر به امید آمریکا نشسته بودیم خرمشهر تا امروز هم آزاد نشده بود. هر گاه در طول تاریخ به ملت خودمان امیدوار شدیم، پیشرفت کرده ایم. هم ناامیدی و هم امید، دو روی سکه هستند. باید از غرب ناامید شویم و به ملت خود امیدوار شویم تا پیشرفت کنیم. ما به آمریکایی ها امیدوار بودیم که سوخت هسته ای به ما بدهند. بعد سوخت هسته ای را بر روی ما بستند. وقتی ناامید شدیم و سوخت را خودمان ساختیم، آنها دیدند که ما توانایی استقلال در تولید سوخت هسته ای را داریم میز مذاکره درست شد. این کار را در اقتصاد هم باید انجام داد. آیا صنعت و کشاورزی سخت تر از تیربارهای بالای ارتفاعات بازی دراز است؟ چطور جوان های ما توانستند عبورکنند؟ آقایان بیایید از آمریکا ناامید شوید و به ملت خود امیدوار شوید.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت: در شرایط امروز دشمنان منطقه‌ای و جهانی یک جنگ احزاب علیه ما می‌خواهند راه بیاندازند. آنها عربستان را مانند یک سگ زنجیری جلو انداخته اند و هر چه به دستش می رسد به طرف ایران پرتاب می کند. اخیرا هم چهار بند در قطعنامه سازمان همکاری اسلامی علیه ما تصویب کرده و می خواهد با تحریک ملل اسلامی، جنگ احزاب جدید به راه بیاندازد. از سوی دیگر آمریکایی هم می خواهند همان کاری که از طریق جنگ نتوانستند انجام دهند را می خواهند با اظهار دوستی انجام بدهند.

وی تاکید کرد: امیدواریم کسانی در داخل هم نخواهند به آنها کمک کنند. آمریکایی ها می خواهند ایران را در عقب ماندگی نگه دارند. می خواهند ملت های مسلمان را از ما دور کنند. عربستان و اسرائیل و آمریکا، علنی با یک دیگر علیه ایران همکاری می کنند. عربستان به تازگی یک جزیره از مصر خریده و می خواهد همسایه فلسطین اشغالی شود و با تبادل سفیر و مبادلات با اسرایییل ، قبح رابطه با اسراییل را از بین ببرد و ارزش های بیداری اسلامی را دفن کند.

سرلشکر رضایی تاکید کرد: سال گذشته حاج حسین همدانی در همین مراسم سخنرانی کرد و از میان رفت. ما همه برای دفاع از ولایت و ملت لباس پوشیدیم و هرگز از آرمان هایمان دست بر نمی داریم. ما دنبال جنگ و ماجرا جویی نیستیم اما به ماجراجویانی که پولهای مارا می دزدند ویا درمنطقه سنگ اندازی می کنند هشدار می دهیم که دست از این کارها بردارند. مطمئن باشید ما پوزه همه دشمنان را به خاک خواهیم مالید و اجازه نخواهیم داد کوچکترین آسیبی به ایران و جامعه اسلامی وارد شود.

اوايل ارديبهشت ماه يادگار حماسه و عمليات غرور آفرين (بازي دراز) است و اين عمليات درحالي صورت گرفت كه رژيم بعثي با هجوم همه جانبه به سمت كشور و اشغال ارتفاعات مهم و حساس بازي دراز بر شهرستان‌هاي قصرشيرين، گيلان‌غرب و سرپل‌ذهاب تسلط يافته و تمام تحركات اين مناطق را زيرنظر داشت.

بيش از سه ماه طرح و نقشه دلاوران سپاه اسلام در قرارگاه مقدم غرب (نجف اشرف) و جان بركفان ارتش جمهوري اسلامي براي عمليات بازي دراز، از اول ارديبهشت‌ماه به مدت هشت روز در قالب نيمه گسترده برگزار شد.

پشتيباني خوب خلبانان جان بركف هوانيروز كرمانشاه و در راس آنها شهيد علي‌اكبر شيرودي سبب پيروزي رزمندگان دليراسلام شد ولي به علت حجم گسترده پشتيباني هوايي و پشتيباني آتش دشمن دستيابي به دوقله 1150 و 1100متري ميسر نشد.

در اين عمليات غرورآفرين 54 تانك و نفربر دشمن، 3 فروند هواپيما، دو چرخبال و دو دستگاه ادوات مهندسي دشمن منهدم و 12 دستگاه تانك و نفربر و 5 دستگاه ادوات مهندسي آنان به غنيمت گرفته شد.

در عمليات حماسه ساز بازي دراز همچنين يك هزار و 500 نفر از لشكر دشمن كشته و زخمي شد و 700 نفر از آنان به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

اما پايان اين عمليات در روز هشتم ارديبهشت 1360 با شهادت خلبان تيز پرواز هوانيروز كرمانشاه، كبري نشين هميشه پيروز شهيد علي ‌اكبر (قربان) شيرودي همراه بود و اثبات اين جمله معروف كه مردان بزرگ با شهادت خود زودتر به معبود مي‌رسند.

همه ساله همرزمان شهدا از سراسر كشور در اين ايام با صعود به ارتفاعات بزرگ و معروف بازي دراز و برگزاري مراسم زيارت عاشورا ياد و خاطره رشادت‌هاي همرزمان خود را گرامي مي‌دارند و امسال نیز این مراسم با حضور گسترده رزمندگان دوران دفاع مقدس برگزار شد.

دراين مراسم همچنين ايثارگران، جانبازان، دانشجويان، امدادگران خواهر و برادر، فرماندهان سپاه، ورزشكاران، دانش آموزان و جمعی از جانبازان و رزمندگان كشور براي گراميداشت ياد و خاطره شهداي بازي دراز و اين عمليات حضور داشتند كه به صورت جمعي به ارتفاعات بازي دراز صعود كردند. در اين صعود سراسري چندين تن از فرماندهان نظامي به بازگويي خاطرات و چگونگي شرح عمليات آزادسازي پرداختند.

شهيد والا مقام و عارف به معارف ايثار و شهادت، شهيد دكتر بهشتي، براي بسيجيان و عاشقان چه زيبا بيان كرده است: «عرفان واقعي، خانقاهش در بازي دراز است»