شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » دستهبندی نشده » براساس قانون اساسی اعتبارنامه هر نماینده باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود

براساس قانون اساسی اعتبارنامه هر نماینده باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود

رییس جمهوری گفت :هیچ نهاد دیگری نمی تواند در آن مداخله كند

1594814_400

حجت اسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی روز پنجشنبه به مناسبت نهم اردیبهشت روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمع منتخبین شوراها در سالن اجلاس سران افزود: مرحله دوم انتخابات در روز دهم اردیبهشت ماه در 65 حوزه انتخابیه برای انتخاب 68 نماینده باقی مانده برگزار خواهد شد تا این لیست نماینده دوره دهم تكمیل گردد و آنهایی كه هنوز منتخب مردم نیستند انتخاب شوند.

به گزارش ایرنا ، روحانی تصریح كرد هم باید به قانون پایبند باشیم و قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی جز افتخارات ما است كه در كشور قانونگرایی زندگی می كنیم با مشاركت و مشورت مردم و با عقل جمعی كار را پیش می بریم و هر یك از نمایندگان نماینده ملت ایران است.

وی گفت: این افتخار را اسلام به ما داده و این ارمغان را امام و انقلاب در سایه تعالیم اسلامی برای ما آورده و امروز افتخار ما آن است كه با رای مردم كشور اداره می شود و با قانون خدا و قرآن مجید و سنت پیامبر راه زندگی مشخص می گردد ولی اداره جامعه طبق فرمان خدا توسط مردم باید اداره شود.
رییس جمهوری ادامه داد: حال در اداره جامعه مردم از ما چه می خواهند؟ آیا از ما دعوا می خواهند و یا می خواهند جناح و حزب را به رخ هم بكشیم؟، خیر، مردم حل مشكلات كشور را می خواهند. مشكلات كشور باید توسط مردم و مشورت و نظر مردم حل شود.
روحانی افزود: این كه در قانون آمده شورای عالی استان ها می تواند به دولت و یا مجلس شورای اسلامی طرح بفرستد معنایش این است كه افكار و نظرات از سراسر كشور جمع شود و به قلب تپنده كشور برسد و در اداره كشور همه مردم باید مشاركت كنند و شوراها یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.

** مردم سالاری ازافتخارات نظام جمهوری اسلامی است
وی ادامه داد: یكی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران مردم سالاری است كه حضور مردم و مشاركت مردم و نشاط و در صحنه بودن مردم و در نهایت عقل جمعی كه انجام می شود در همه انتخابات ها شاهد هستیم.
رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: همه انتخابات ها اعم از مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری ، شوراهای اسلامی شهر و روستا و همه نهادها و ارگانهایی كه دردون خود موظف هستند به شور و مشورت بپردازند با رای مردم انتخاب می شوند.
رییس جمهوری گفت: همه انتخابات ها معنایش یك كلمه است و اینكه اگر كسی به رای شخصی خود اتكا كند و استبداد و جمود پیدا كند و به نظرات دیگران اعتنا نكند در مسیر حركت و نابودی و خسران قرار گرفته است.
روحانی افزود: ما در تاریخ بشر كسی را بالاتر از پیامبرعظیم الشان نمی شناسیم و ایشان بر همه علوم و دانش مسلط بودند ولی خداوند بزرگ به او امر می كند و می گوید «شاورهم فی الامر» كه این درس بزرگی برای ما می باشد برای آن كه هر یك رای هر مقدار عاقل، عالم، مدیر، مدبر و آینده نگر است به تنهایی نمی تواند نظراتش صد درصد صائب باشد مگر آن كه با مردم و با صاحب نظران شور و مشورت كند و نظر آن ها را بخواهد و جمع بندی كند.
رییس دولت تدبیر و امید اضافه كرد: فلسفه شوراها این است كه در یك روستا یا شهر احزاب، گروه ها،جناح ها و قومیت ها و دست بندی ها با هم رقابت كنند و هر كس پیروز شد این جزو لوازم انتخابات است ولی هدف آن است كه وقتی انتخاب شدیم نه به عنوان خودمان بلكه با نگاه تخلیه از خودیت بعد از رای آوردن عمل كنیم.
روحانی گفت: خداوند همه ما را كه به نوعی رای مردم گرفتیم و منتخب مردم هستیم در این مسئله مهم كمك كند كه خود را از نفسانیات و از آنچه برای خود می پسندیم تخلیه كنیم.
وی تصریح كرد: دور كردن ذهن از منافع شخصی، خانوادگی و مادی ضروری است و باید با فكر وعقلانیت و شور مشورت با دیگران برای آبادانی روستا و شهر و كشور تلاش كنیم.

** ارایه دو لایحه برای رفع مشكلات شوراهای شهر و روستا
ریس جمهوری ادامه داد : دولت لوایح مدیریت یكپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به منظور حل مشكل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می كند.
وی افزود: طبق آمار اعلامی بودجه شهرداری ها در سال 92، 33 هزار میلیارد تومان و در سال 42.5 هزار میلیارد تومان و در سال 94، 55 هزار میلیارد تومان بوده كه با توجه به شرایط اقتصادی دولت، روند رو به رشدی را شاهد هستیم.

**عدالت از اهداف شوراها است
رییس جمهوری با اشاره به اینكه بیش از 117 هزار نفر عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند گفت: این سرمایه بزرگی است كه تلاش می كند در كشور تبعیض نباشد ، عدالت از اهداف شوراها است، برای اینكه رفاه اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی با نظارت این شورا پیاده شود.
روحانی گفت: این ها به عنوان منتخب مردم، شهرداری ها و دهیاران را برمی گزینند و به شهرها از لحاظ اجتماعی و زیست محیطی سامان می دهند.
وی با اشاره به اینكه باید توجه داشت كه چه وظیفه ای بر دوش دولت و شوراها است تصریح كرد: مردم می خواهند مشكلات را حل و فصل كنیم تا راه زندگی آن ها هموار شود و آنها می خواهند هوای سالم تر استشمام كنند ، آب و خاكشان آلوده نباشد و جنگل ها، مراتع و باغات و درختان كهنسال و جویبارهایشان حفظ شود.
رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینكه همه طبیعت امانتی نزد ما است ، گفت: حق نداریم آن ها را تخریب كنیم، متاسفانه در سال ها گذشته كه بسیاری از كشورها از جمله ایران توسعه ناپایدار دنبال شده است.
روحانی گفت: وجود خودروهای فرسوده، ‌وسایل گرمایشی منازل كه در چارچوب مقررات زیست محیطی كار نمی كند، نیروگاه هایی كه با مازوت كار می كنند، خودروهایی كه به صورت استاندارد و در خیابان بدون چارچوب محیط زیست و زندگی و سلامت ما را به خطر می اندازند، كلانشهرها را با معضل بزرگی مواجه ساخته اند كه بدون برنامه ریزی، سرمایه گذاری و مشاركت مردم مشكلات حل نخواهد شد.

** همه دنیا مسائل سیاست خارجی نیست
روحانی تصریح كرد: چند شعار را یاد گرفته ایم و تكرار می كنیم، همه دنیا مسائل سیاست خارجی نیست،‌ زندگی، آب، محیط زیست، وسایل سالم و حمل و نقل از جمله مواردی است كه باید مورد توجه قرار گیرد و اگر نماینده مردم هستیم باید به فكر همه چیز مردم باشیم.
روحانی با ذكر مثالی مبنی بر اینكه نمك فضا را بسیار لطیف می كند ولی اگر شد همه آن نمك،‌ دردسر ایجاد خواهد كرد گفت: ما امروز ده ها مشكل داریم و باید به همه آنها بپردازیم و مردم می خواهند همه مشكلات آن ها حل و فصل شود و دولت اگر كاری كرده در سایه مشاركت و كمك مردم بوده است و اگر كاری كند در سایه مشاركت و كمك مردم خواهد بود و شما بازوان قوی نظام و دولت در سراسر كشور هستید.

** حوزه آب نیازمند سرمایه گذاری است
وی با اشاره به اینكه شوراها در همه زمینه ها می تواند به كشور كمك كنند گفت: در زمینه تامین آب كه یك معضل عمومی است و امروز در اكثریت قریب به اتفاق استان ها با این مشكل مواجه هستیم، نیازمند سرمایه گذاری می باشد و از طرف دیگر باید در مصرف آب توجه كنیم و همه باید كاری كنیم آبی كه مصرف می شود و گردش آن مورد توجه قرار گیرد.
رییس جمهوری گفت: فاضلاب ها از جمله مسائل مهم دیگری است كه باید مورد توجه قرار گیرد و برای اینكه بتوانیم از آب حراست و حفاظت كنیم این وظیفه همه ما است و شوراها باید تلاش كنند تا محیط سالم از دست نرود و باغات تبدیل به برج در شهرهای بزرگ و بخش های مسكونی در روستاها نشود.
روحانی خاطرنشان كرد: مهم است از چه زمینی برای چه منظوری استفاده شود، خاك همانند آب از سرمایه های بزرگ انسانی است كه باید حفاظ و حراست شود و وقتی از آنها مراقبت نكنیم این سرمایه های بزرگ را ازدست می دهیم بنابراین شوراها باید در ساخت و سازها ، مجوزها و حراست از مراتع و باغات توجه كنند.
روحانی افزود: مگر می شود درخت كهنسال مفیدی كه برای سالم سازی هوا و نشاط جامعه و گاهی برای تاریخ ارزشمند است قطع شود و به جای آن نهالی كاشته شود تا بعد چه خواهد شد پس همه باید مراقبت كنیم و از همه توان استفاده كنیم و انتظار از شهر و روستا در این زمینه زیاد است و دولت هم در زمینه محیط زیست وظایف سنگینی دارد.

** جمع آوری خودروهای فرسوده در سال 95 قدم به قدم اجرا می شود
رییس جمهوری گفت: در سال 95 جمع آوری خودروهای فرسوده قدم به قدم اجرا خواهد شد همانند تبدیل نیروگاه های مازوت به گاز كه در سال های گذشته صورت گرفت و امروز شاهد هستیم كه اصفهان سه برابر سال های پیش، روزهای پاك را سپری كرده است.
روحانی گفت: باید بنزین و خودرو سالم در اختیار مردم گذاشته شود و ریل قطارها برقی گردد و این جز برنامه های دولت است و با كمك شما و مردم در این مسیر حركت خواهیم كرد.

** مردم باید از همه چیز مطلع باشند، یك تا میلیاردها دلار فرق نمی كند
وی در بخش دیگری تاكید كرد: در اطلاع رسانی همه ماباید تلاش كنیم تا هر چه می شود به طور شفاف به مردم خبر دهیم و یكی از رسالت های ما كه توسط مردم انتخاب شده ایم، اطلاع رسانی درست و قرار دادن اطلاعات دقیق در اختیار مردم است.
رییس جمهوری افزود: اگر جایی ما مقصر هستیم بگوییم و از مردم عذرخواهی كنیم و اگر دیگران خطا كردند آن ها هم اعتراض كنند و اگر ما مشكل آفریدیم بگوییم و از مردم عذرخواهی كنیم و اگر دیگران آفریدند برای مردم روشن شود واین را باید باور كنیم و اگر باور نكنیم مشكل حل نخواهد شد چرا كه صاحبان اصلی این كشور ملت بزرگ ایران هستند.
وی ادامه داد: افتخار ما باید این باشد كه خادم مردم هستیم و مردم باید از همه چیز مطلع باشند و هر آنچه انجام گرفته باید اطلاع رسانی شود و یك ریال و یك دلار مردم تا میلیاردها دلار فرقی نمی كند اگر اتلاف كردیم باید بگوییم چه شده است. اینكه دیگران كاسب هستند سرجای خودش است.

**آمریكا در راس كشورهایی است كه به حقوق مردم و عدالت و اخلاق اعتنایی ندارد
رییس جمهوری گفت: كشورهایی هستند كه به خاطر قدرت، ثروت ، اقتصاد و نفوذ به هیچ چارچوبی اعتنا نمی كنند و به حقوق مردم و عدالت و اخلاق اعتنایی ندارند كه در راس آن ها دولت ایالات متحده امریكا است.
روحانی افزود امریكا به عنوان كشوری كه احساس قدرت می كند و به رغم اینكه در طی سال های اخیر شكست های زیادی را در افغانستان و عراق و انشالله سوریه تحمل كرده است و به رغم پایگاه ظالمانه ای كه در منطقه برای خود ایجاد كرده یعنی رژیم صهیونیستی مرتب شكست را تحمل كرده است و متاسفانه در این خوی باقی مانده است.
وی ادامه داد: خوی استكباری طول می كشد تا فراموش شود بنابراین ملت های دنیا باید مراقبت كنند و با این عمل كشورهای ظالم مبارزه كنند تا این خوی به مسیر صحیح و درست خود بازگردانند.
رییس دولت تدبیر و امید تصریح كرد: چرا ما نباید حواسمان جمع آن ظالم ها باشد، اگرچه ما اقدام آن ها را محكوم می كنیم و از نظر ما بی ارزش است و دولت این مسئله را دنبال خواهد كرد اما ما كه در برابر آمریكا این همه مشكلات داشتیم، ‌داریم و خواهیم داشت، چرا باید مثل معروف گوشت را جلو گربه بیاندازیم و انتظار بلعیدن نداشته باشیم.
روحانی گفت: چه كسانی پول را بردند جایی كه آمریكا می توانسته آن را بردارد، بعد از آن همه هشدارهایی كه در سال های 2007 و 2008 داده شد چرا اقدامی صورت نگرفت.
وی گفت: دولت تیمی را مامور كرده كه همه موارد را بررسی كند و از این كارگروه می خواهم كه نتیجه بررسی خود را شفاف و روشن در اختیار ملت قرار دهد. مردم باید از سرنوشت ثروت خود مطلع باشند

** ذخایر بانك مركزی مصون از هر گونه تعرض است
رییس جمهوری اظهار داشت: البته ذخایر بانك مركزی هر كشور مصون از هر نوع تعرض است و محكمه هیچ كشوری نمی تواند نسبت به ذخایر بانك مركزی كشور دیگر حكمی صادر كند و این غیرقانونی است.
روحانی گفت: كار خلاف قانون را ملت، ‌دولت و نظام نمی پذیرد و دولت آمریكا در برابر این اقدام غلط و غیرقانونی محاكم آمریكا در برابر ملت و دولت ایران مسئول است و دولت ایران و ملت برای احقاق حقوق از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد كرد.
رییس جمهوری گفت: اینكه سه هزار نفر از بانوان در شوراها فعال هستند خوشحالیم و انشالله در مجلس دهم با رقم خوبی حضور خواهند داشت و باید باور كنیم بانوان دارای استعداد ، لیاقت و قدرت فكری همانند مردها هستند.
روحانی افزود: ما از همه فرصت های موجود كشور باید استفاده كنیم و باید از توان فكری، دانش و علوم زنان در مسائل كشور استفاده كنیم.
وی اضافه كرد: سبك زندگی ما باید اسلامی باشد و باید به بانوان و خانم های جامعه احترام گذشته شود همانطور كه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) به حضرت فاطمه (س) احترام می كردند ، جامعه مانیز باید همان مسیر را ادامه دهد