جمعه , ۲۹ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ترامپ: اوباما ایران را به یک قدرت بزرگ در خاورمیانه تبدیل کرد

ترامپ: اوباما ایران را به یک قدرت بزرگ در خاورمیانه تبدیل کرد

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه برای ریاست جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در نخستین سخنرانی خود درباره سیاست خارجی گفته است، در صورت رسیدن به ریاست جمهوری متحدان آمریکا را مجبور خواهد کرد که برای تامین امنیت خود هزینه بیشتری تقبل کنند و رویکرد سختری در قبال ایران در پیش خواهد گرفت، چراکه این کشور به قدرت بزرگی تبدیل شده است.

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ که یک روز پس ازپیروزی در انتخابات مقدماتی پنج ایالت در شرق آمریکا سخن می گفت، تصریح کرد که درصورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر سیاست خارجی ایالات متحده را تغییر خواهد داد.

نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه برای ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از سیاست خارجی باراک اوباما گفته است: دوستان ما نمی توانند به ما اتکا کنند و ما رییس جمهور داریم که اول از همه در مقابل دشمنان ما سرخم می کند.

دونالد ترامپ توافق هسته‌ای با ایران را فاجعه بار خوانده و گفته است، دولت او اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

وی اسرائیل را دوستی بزرگ و دمکراسی واقعی در خاورمیانه نامید و اظهار داشت: جو بایدن، معاون اول رییس جمهوری، اسرائیلی که نیروی صلح و عدالت است، را مورد انتقاد قرار داده و می گوید مانع صلح در منطقه است.

دونالد ترامپ تصریح کرده است:باراک اوباما رییس جمهوری نیز دوست اسرائیل نبوده است. او با ایران رفتاری از روی عشق، علاقه و  مراقبت داشته و باعث شد ایران به یک قدرت بزرگ در خاومیانه تبدل شود.

وی اضافه کرده است، ایران به خاطر اقدامات ما در مدت زمانی کوتاهی به یک قدرت بزرگ تبدیل شد، آنهم با هزینه اسرائیل، متحدان حیاتی ما در منطقه و همچنین ایالات متحده.

نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه  در ادامه گفته است، مهار افراط گرایی اسلامی می بایست به اصلی ترین هدف سیاست خارجی آمریکا بدل شود.

دونالد ترامپ در هر پنج ایالتی که حزب جمهوری‌خواه در روز سه‌شنبه انتخابات مقدماتی داشت با اختلاف چشمگیر نسبت به دو رقیب خود به پیروزی رسید.

تد کروز و جان کسیک دو نامزد دیگر حزب جمهوریخواه برای کسب نامزدی این حزب با دونالد ترامپ رقابت می کنند.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامر سال جاری برگزار خواهد شد.  هیلاری کلینتون هم اکنون در رقابت های مقدماتی حزب دمکرات با اختلاف زیاد نسبت به برنی سندرز پیشتاز است.