چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر اطلاعات: سردار سلیمانی خانواده اسد را به ایران دعوت کرده بود

وزیر اطلاعات: سردار سلیمانی خانواده اسد را به ایران دعوت کرده بود

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران در گفت‌و‌گو با شبکه المیادین گفت که سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیشنهاد داده بود تا همراه با خانواده‌اش به ایران برود.

خبرگزاری مهر، یکشنبه پنجم اردیبهشت نوشت که وزیر اطلاعات ایران در گفت‌و‌گو با شبکه لبنانی المیادین، وابسته به حزب الله لبنان، گفته است که سردار سلیمانی افزون بر دعوت از خانواده بشار اسد برای سفر به ایران، از او خواسته بود که «نیروهای تحت امرش را در جنگ با مخالفان» از تهران رهبری کند.

به گفته علوی، بشار اسد این پیشنهاد سردار سلیمانی را نپذیرفته و در پاسخ گفته بود: «خانواده من با دیگر خانواده‌های سوری تفاوتی ندارد و در دمشق خواهیم ماند».

علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای، رهبر ایران در امور بین‌المللی نیز روز گذشته گفت که جمهوری اسلامی از ابقای دولت بشار اسد حمایت می‌کند و «به دعوت دولت قانونی و مشروع سوریه» در این کشور حضور دارد.

وزیر اطلاعات ایران آغاز درگیری‌ها در سوریه را مرتبط با همکاری دولت سوریه با حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه علیه اسرائیل دانست.

علوی، شهر رقه در سوریه را مرکزی برای «توطئه‌چینی علیه ایران» خواند. شهر رقه در شمال سوریه، مقر اصلی گروه اسلام‌گرای داعش به شمار می‌آید. ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه، شامل شبه‌نظامیان کرد، عرب و آشوری مدتی‌ است که با حمله به این شهر تلاش می‌کنند تا نیروهای داعش را از آن بیرون برانند.

وزیر اطلاعات ایران در ادامه گفت که بعضی از گروه‌ها در این منطقه در زمان انتخابات مجلس دهم در ایران از سوی ایران مورد حمله قرار گرفتند و «یک کارگاه بزرگ برای ساخت مواد منفجره شناسایی شد».

وزارت اطلاعات ایران در اسفند ۹۴ از بازداشت «یک تیم تروریستی» در استان کرمانشاه خبر داده و گفته بود که «یکی از جریان‌های تروریستی خارج از کشور در مرزهای غربی» قصد اقدام تروریستی داشته که پیش از انتخابات هفتم اسفند شناسایی شد.

rouhani-over-Iran-role-in-defeatingروحانی: اگر کمک ایران نبود داعش بر دمشق و بغداد پیروز شده بود

رئیس‌جمهور ایران می‌گوید، اگر جمهوری اسلامی به سوریه و عراق در مقابله با گروه حکومت اسلامی (داعش) کمک نمی‌کرد، «امروز به جای یک گروه تروریستی با دولت تروریستی داعش مواجه بودیم».

به گزارش خبرگزاری‌ها، حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، روز شنبه چهارم اردیبهشت، در همایشی در تهران گفته است: «ایران زمانی که تروریست‌ها برای سقوط بغداد و دمشق تلاش می‌کردند، به ندای مظلومیت همسایگان خود پاسخ مثبت داد و اگر ایران نبود داعش، یعنی دولت عراق و شام، عملاً تحقق پیدا می‌کرد و آنها هم بر دمشق و هم بر بغداد پیروز می‌شدند».

آقای روحانی افزوده است که در چنان شرایطی «امروز به جای یک گروه تروریستی با دولت تروریستی داعش مواجه بودیم».

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نیز مهر ماه سال گذشته در مراسم تشییع جنازه حسین همدانی، فرمانده کشته شده سپاه پاسداران در سوریه، تاکید کرده بود که اکنون امنیت ایران «در مرزهای کشورمان محدود نمی‌شود و باید برای حفظ امنیت ایران در سوریه حضور داشت».

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در دی ماه ۹۳ در مراسم تشییع پیکر حمید تقوی، فرمانده کشته شده سپاه پاسداران در عراق، گفته بود که «اگر تقوی‌ها در سامرا خون ندهند، ما باید در سیستان، آذربایجان، شیراز و اصفهان خون بدهیم».