چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » سخنگوی وزارت دفاع آمریکا:کشتی توقیف شده در هفته جاری،از ایران به سوی سومالی می‌رفت

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا:کشتی توقیف شده در هفته جاری،از ایران به سوی سومالی می‌رفت

 

حدود سه هفته پیش، خبری در برخی رسانه ها منتشر شد، مبنی بر اینکه دولت استرالیا یک کشتی حامل سلاح را در اقیانوس هند توقیف کرده که راهی سومالی بوده است. از همان زمان، برخی ادعاها مبنی بر احتمال ارتباط این کشتی به ایران مطرح شد. اینک دولت استرالیا رسماً مدعی شده که احتمال دارد مبدأ حرکت کشتی مذکور، ایران بوده باشد…

 160330013459_combined_maritime_forces_ship_gun_somalia_640x360_combinedmaritimeforces_nocredit

به گزارش «تابناک» به نقل از «بی بی سی»، وزارت دفاع استرالیا می‌گوید، کشتی حامل سلاحی که حدود سه هفته پیش در اقیانوس هند توقیف شده بود، «ظاهراً» حرکت خود را از ایران آغاز کرده بود.

روز ششم مارس، نیروی دریایی استرالیا اعلام کرد که یک کشتی حامل حدود دو هزار قبضه کلاشنیکف، و ده‌ها نارنجک‌انداز و مسلسل را که راهی سومالی بود، توقیف کرده است. در آن مقطع اعلام شد، این کشتی رسماً متعلق به کشوری نبوده است.

دو روز پیش هم کشتی دیگری در راه سومالی توقیف شد که حامل سلاح بود و رسماً تحت پرچم هیچ کشوری سفر نمی‌کرد.

سخنگوی وزارت دفاع استرالیا درباره کشتی که سه هفته پیش توقیف شد، به «بی‌‎بی‌سی» گفته: «اطلاعات موجود نشان می‌دهد، کشتی، راهی سومالی بود و ظاهراً حرکت خود را از ایران آغاز کرده بود».

در عین حال، یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم به «سی‌ان‌ان» گفته است، کشتی توقیف شده در هفته جاری، مطابق برآوردهای آمریکا، از ایران به سوی سومالی می‌رفته است.

آمریکا و برخی متحدان منطقه ای این کشور، به ویژه عربستان سعودی، مدعی هستند که ایران احتمالاً از طریق دریا، برای نیروهای حوثی (جنبش انصارالله) یمن سلاح می فرستد. با این حال، تاکنون هیچ از این کشورها نتوانسته اند چنین ادعایی را اثبات کنند و ایران نیز بارها این اتهام را رد کرده است.