یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در میانمار، کنترل سه وزارتخانه امنیتی و یک چهارم از کرسی های مجلس همچنان در اختیار نظامیان است

در میانمار، کنترل سه وزارتخانه امنیتی و یک چهارم از کرسی های مجلس همچنان در اختیار نظامیان است

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل به کابینه دولت آینده میانمار به دلیل محدودیت قانون اساسی نتوانست رئیس جمهور شود،

براساس قانون اساسی میانمار، سوچی به دلیل داشتن همسر و فرزندان انگلیسی قادر نبود رئیس جمهور شود. از جانب دیگر،  تحت قوانین پیچیده سیاسی میانمار وی در صورت ورود به کابینه باید از نقش خود به عنوان رهبر حزب 'جبهه ملی برای دمکراسی' این کشور که پیروز انتخابات اخیر شد و بیش از 80 درصد کرسی های مجلس را کسب کرد، چشم پوشی کند.

580371_868

ناظران می گویند آنگ سان سوچی به احتمال زیاد در نقش وزیر امور خارجه دولت میانمار ظاهر خواهد شد که پست بین المللی است و یک کرسی در شورای امنیت با نفوذ این کشور نیز خواهد داشت. شورای امنیت توسط ارتش میانمار اداره می شود. . نام سوچی جلوی نام دو وزارتخانه دیگر نیز وجود دارد.

به گزارش ایرنا، قانونگذاران میانمار سه شنبه گذشته 'تین کیاو' دستیار ارشد 'سان سوچی' رهبر حزب 'جبهه ملی برای دمکراسی' را به عنوان نخستین رئیس جمهوری غیرنظامی این کشور انتخاب کردند و وی باید کابینه جدید را معرفی کند.

به نوشته تارنمای شبکه خبری آسیا، 'مان وین خین تانگ' رئیس مجلس میانمار، گفت که رئیس جمهور لیستی از افراد را برای وزارتخانه ها به مجلس پیشنهاد کرده است.انتظار می رود لیست وزرای دولت جدید میانمار هفته آینده مورد تایید قرار گیرد.

'تین کیاو' رئیس جمهور جدید میانمار 12 فروردین ماه جایگزین 'تین سین' رییس جمهور کنونی می شود و سکان هدایت این کشور را در دست می گیرد.