چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » نگرانی مقامات اطلاعاتی اروپا از خطر بازگشت هزاران اروپایی عضو داعش

نگرانی مقامات اطلاعاتی اروپا از خطر بازگشت هزاران اروپایی عضو داعش

europ-daeshچند روز پس از حملات مرگبار بروکسل پایتخت بلژیک، مقامات اطلاعاتی اروپا می‌گویند دقیقا نمی‌دانند گروه دولت اسلامی موسوم به داعش چه تعداد بمب‌گذار انتحاری برای دست زدن به چنین حملاتی آموزش داده است. با این حال از این نگران هستند که با صدها آدمکش بالقوه روبرو باشند.

یک مقام ارشد اطلاعاتی فرانسه به صدای آمریکا گفت برآوردهای موجود در مورد تعداد جهادی‌های داعش که آماده دست زدن به حمله هستند، از ۲۰۰ تا ۶۰۰ نفر متفاوت است، اما این رقم فقط یک گمانه زنی است.

سال پیش، یک قاچاقچی در مرز سوریه و ترکیه به یک سایت خبری آمریکا گفت که گروه تروریستی داعش حدود ۴ هزار پیکارجو به اروپا فرستاده است.

مقامات اطلاعاتی بلژیک و فرانسه می‌گویند تردید دارند این رقم چنین بالا باشد، اما دقیقا می‌دانند که در چند سال گذشته بیش از ۵ هزار اروپایی به داعش پیوسته‌اند، به تدریج باز خواهند گشت و خطر تروریسم تشدید خواهد شد.

مقامات اروپایی می‌گویند داعش از نظر براه انداختن یک کارزار تروریستی بادوام و مرگبارتر، در موقعیتی بهتر از القاعده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ قرار دارد، و تحلیلگران با این ارزیابی موافق هستند.

یک مدرس ارشد مطالعات امنیتی در موسسه مطالعات عرب و اسلامی در دانشگاه اکستر بریتانیا می‌گوید، در مقایسه با القاعده، گروه داعش از منابع، توانایی‌ها و تجربه‌های بیشتری برخوردار است.

یک تحلیلگر دیگر نیز با بیان این که افزایش سریع در شتاب و پیچیدگی حملات داعش نگران کننده است، می‌گوید هدف داعش از هر یک از حملات این است که در راس خبرها قرار بگیرد، قدرت شبکه را نشان دهد، و مردم اروپا را بترساند.

چالش‌ها فقط از نقص در تقسیم اطلاعات ناشی نمی‌شود، منابع نیز مهم است. فشار بر دستگاه‌های امنیتی اروپا زیاد است، آنها با کمبود تحلیلگرانی که قادر باشند انبوه عظیم اطلاعات را بررسی کنند و نیز نیروی انسانی لازم برای تحقیق و کنترل مظنونین روبرو هستند.