یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مظنونان بازداشت شده در آلمان با حملات بروکسل ارتباط نداشتند

مظنونان بازداشت شده در آلمان با حملات بروکسل ارتباط نداشتند

polizei-alemanپیام کوتاهی روی تلفن همراه یک تبعه مراکش که توسط آشنایی همنام خالد بکراوی فرستاده شده بود پلیس آلمان را در وضعیت هشدار قرار داد. دو مردی که پس از حملات بروکسل در آلمان بازداشت شدند اما با این حملات ارتباط نداشتند.

ارتباط دو مرد جوانی که در شهر گیسن و محدوده شهر دوسلدورف در آلمان بازداشت شده بودند با حملات تروریستی بروکسل تأیید نشد.

یک سخنگوی دادستان کل آلمان اعلام کرد به ویژه در مورد مردی که در شهر گیسن بازداشت شده هیچ مدرک قابل اعتمادی در دست نیست که نشان دهد او با مهاجمان بروکسل ارتباط داشته است. این سخنگو تأیید کرد که دادستان آلمان همکاری نزدیکی با مقامات بروکسل دارد.

این مرد ۲۸ ساله اهل مراکش چهارشنبه شب (۲۳ مارس/ ۴ فروردین) در جریان یک بازرسی معمول در ایستگاه قطار شهر گیسن بازداشت شد.

او اجازه ورود به حوزه شنگن را نداشته و به دلیل نقض قانون اقامت در آلمان بازداشت شده است.

به نقل از شبکه اول تلویزیون آلمان و مجله اشپیگل پلیس در بررسی دقیق‌تر دو پیام کوتاه مشکوک روی تلفن همراه او پیدا کرده که روز حملات بروکسل فرستاده شده بودند.

دوستی تقریبأ همنام مهاجم بروکسل

از قرار این مرد مراکشی آشنایی دارد که نام او شباهت زیادی به خالد البکراوی دارد.

این نام فرستنده یکی از پیام‌های کوتاه روی تلفن همراه بوده است.

رسانه‌های آلمان حال گزارش می‌دهند که پس از هماهنگی با تحقیقات مقامات بلژیک روشن شده است که این پیام‌ها ارتباطی با مهاجم انتحاری ایستگاه قطار بروکسل نداشته است.

پیام کوتاه دوم که چند دقیقه پس از حملات تروریستی بروکسل فرستاده شده بود نیز تنها از سه حرف FIN تشکیل شده بود که به معنای “تمام” و پیام خداحافظی تعبیر شد.

بازرس این پرونده حال اعلام کرده است که این پیام با حروف انگلیسی اما به زبان عربی نوشته شده که معنای آن “کجا” است.

حکم بازداشت به دلیل جیب‌بری

فرد دوم سمیر الف.، مرد ۲۸ ساله‌ای بود که در حومه شهر دوسلدورف بازداشت شد. او عضو شبکه سَلَفی‌ها بوده است.

حال دادستان دوسلدورف اعلام کرده است که دلیل بازداشت او حکمی بوده که به دلیل جیب‌بری برایش صادر شده بود و ارتباطی با حملات بروکسل نداشته است.

دادستان دوسلدورف البته همزمان تصریح کرده که تنها ارتباط ممکن میان سمیر الف. با حملات تروریستی بروکسل می‌تواند این باشد که او نیز مانند ابراهیم بکراوی، یکی از مهاجمان انتحاری فرودگاه بروکسل پیشتر در مرز ترکیه و سوریه بازداشت شده و سپس از ترکیه اخراج و به آمستردام فرستاده شده است.