یکشنبه , ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » مصطفی قادولی وزیر مالی داعش در عملیات هوایی در سوریه به قتل رسید

مصطفی قادولی وزیر مالی داعش در عملیات هوایی در سوریه به قتل رسید

qaduliوزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که فرد شماره دو داعش و معاون ابوبکر بغدادی در عملیات هوایی در سوریه به قتل رسیده است. مصطفی قادولی وزیر مالی داعش نیز بود.

نیروهای آمریکایی طی عملیاتی در سوریه، چند کادر ارشد داعش را کشته‌اند که معاون بغدادی، رهبر گروه «دولت اسلامی» نیز در میان آنهاست. اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید عبدالرحمن مصطفی قادولی، وزیر دارایی «دولت اسلامی» نیز بود و با نام حاجی ایمن هم شناخته می‌شد.

اشتون کارتر روز جمعه ۲۵ مارس در کنفرانسی مطبوعاتی در پنتاگون اعلام کرد: «ما به طور سیستماتیک اعضای کابینه داعش را هدف می‌گیریم.» عملیات منجر به کشته شدن فرماندهان و کادرهای ارشد داعش، در هفته جاری و در سوریه انجام شده اما وزیر دفاع آمریکا کارتر جزییات دیگری در مورد این عملیات ارائه نکرد.

القادولی در فهرست خطرناک‌ترین تروریست‌های تحت پیگرد قرار داشت. او عراقی و زاده موصل بود و از سال ۲۰۰۴ به القاعده پیوسته بود. القادولی تا سال ۲۰۱۲ در عراق زندانی بود و پس از آزادی به سوریه رفت و به داعش پیوست.

در آوریل سال ۲۰۱۵ مجله نیوزویک به نقل از هشام الهاشمی، کارشناس عراقی امور تروریستی نوشته بود که القادولی به معاونت بغدادی منصوب شده است. گفته شده که القادولی رهبر آینده «دولت اسلامی» بود. او با شبکه وسیعی ارتباط داشته و از جمله رابط بغدادی با رهبران منطقه‌ای داعش بوده است. آمریکا برای تحویل زنده یا مرده او در سال گذشته، هفت میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

در ماه مه ۲۰۱۵ اطلاعاتی مبنی بر کشته شدن او منتشر شد. دولت عراق در آن زمان اعلام کرد که القادولی در بمباران ائتلاف جهانی به قتل رسیده اما هیچ شواهدی برای اثبات این ادعا ارائه نکرد.

پنتاگون کشته شدن فرمانده نظامی داعش را نیز تایید کرده است. عمر الشیشانی در عملیات هوایی مورد اصابت قرار گرفته و بر اثر جراحت ناشی از بمباران، در میانه ماه مارس درگذشته است.