پنجشنبه , ۴ مرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » وزیر خارجه آمریکا گفت: هر دو کشور آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که زندانیان سوری آزاد شوند

وزیر خارجه آمریکا گفت: هر دو کشور آمریکا و روسیه توافق کرده‌اند که زندانیان سوری آزاد شوند

بر اساس این توافقها گامهای اولیه در جهت انتقال سیاسی در سوریه برداشته خواهد شد و گفتگوهای مستقیم میان هیأت اپوزیسیون سوریه و رژیم اسد در نزدیک‌ترین زمان در ژنو برگزار خواهد گردید.

آمریکا و روسیه تأکید کردند از ابتدای ماه اوت به قانون اساسی جدیدی در سوریه خواهند رسید.

702fc2a8-bf3e-4


العربیه 6فروردین 95: به‌دنبال گفتگوهای وزیران خارجه آمریکا و روسیه در مسکو، توافقهای مهمی به‌دست آمد. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه 26 مارس اعلام کرد، مسکو و واشنگتن به منظور انجام «مذاکرات مستقیم» بین رژیم اسد و مخالفان وی به توافق رسیدند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که دو کشور همچنین به توافق رسیدند که برای انجام مذاکرات مستقیم به دو طرف سوری فشار آورند.

به گفته سرگئی لاوروف مذاکرات طرف های سوری که تاکنون در ژنو به طور غیر مستقیم برگزار شده بود، ثمربخش نبوده است.

لاوروف که پس از پایان نشست چهار ساعته میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و جان کری وزیر خارجه آمریکا مصاحبه کرده است گفت:« با توجه به موارد ضروری ما به توافق رسیدیم که اسرع وقت فشار بیشتری بر روی هیئت دولت سوریه و مخالفان وارد آوریم تا به طور مستقیم وارد مذاکره شوند».

از سوی دیگر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت:«مسکو و واشینگتن برای انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه به توافق رسیدند».

کری تاکید کرد که برقرار ی آتش بس شکننده خشونت‌های سوریه را کاهش داد لذا ما تلاش می کنیم که آتش یس را در دایره گسترده تری برقرار کنیم.

کری افزود:« قبل از برقراری آتش بس در سوریه تعداد کمی بر این باور بودند که احتمال برقراری آتش بس و دوری جستن از ادامه جنگ و خشونت در سوریه امکان پذیر است».

کری اظهار داشت:« این آتش بس باعث شد که گام‌های مثبت بیشتری به سوی راه حل مسالمت آمیز برداشته شود»

در پی عملیات تروریستی بروکسل، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، روز چهارشنبه ۲۳ مارس گفت که کل اروپا و جامعۀ فرانسه چشمان شان را به روی پیشروی افکار افراطی سلفی بسته اند. نخست وزیر فرانسه تصریح کرد : “در سراسر اروپا از جمله در فرانسه همگان دیدگان شان را به روی پیشروی افکار افراطی سلفی گرایانه در محلاتی بسته اند که از خلال آمیخته ای از قاچاق مواد مخدر و اسلامگرایی افراطی بخشی از جوانان را به انحراف و انحطاط کشاندند.”

نخست وزیر فرانسه تأکید کرد که باید بتوان در مقابل توسعۀ اسلامگرایی افراطی، سلفیگری که در شماری از محلات فرانسه نیز رو به رشد است، واکنش نشان داد. مانوئل والس از این واکنش به عنوان نبردی طولانی مدت در داخل و خارج یاد کرد و افزود : “هنگامی که با هزاران فرد افراطی روبرو هستیم، یعنی کسانی که به مواضع و افکار سلفی روی آورده اند و با الگوی جامعۀ فرانسوی، یعنی جامعۀ مبتنی بر مدارا، جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد و دموکراسی مخالفند و می توانند ایدئولوژی مرگ را بپراکنند، در واقع با نبردی درازمدت علیه این افکار و افراد آنهم با استفاده از ابزارهای دولت دموکراتیک سر و کار داریم.”

در زمینۀ مبارزه با تروریسم نخست وزیر فرانسه خواستار کنترل مرزهای بیرونی اتحادیۀ اروپا شد. او همچنین اجرای طرح اروپایی کنترل داده های مسافران هوایی را اضطراری خواند و گفت : نباید گذشت که افراد با اوراق هویت جعلی وارد اروپا شوند، به ویژه اینکه همه می دانیم گروه داعش مقادیر قابل توجه ای گذرنامۀ سوری را ربوده است.

مانوئل والس بار دیگر تأکید کرد که عملیات تروریستی بروکسل حمله ای علیه کل اروپا بوده است و پاسخ به این حمله باید لزوماً در سطح کل اروپا باشد.

نخست وزیر فرانسه در جای دیگری از سخنانش اضافه کرد که تاکنون بیش از سی تن در ارتباط با سوءقصدهای تروریستی سیزدهم نوامبر پاریس شناسایی شده اند. مانوئل والس اضافه کرد که از این تعداد یازده نفر کشته، دوازده نفر دستگیر و زندانی شده اند و مابقی تحت تعقیب هستند. او همچنین گفت که عملیات تروریستی پاریس و بروکسل در سوریه طرحریزی و توسط پایگاه هایی در بلژیک و فرانسه به اجرا گذاشته شدند.

مانوئل والس سپس با اشاره تلویحی به سخنان انتقادآمیز وزیر مالیه کشورش، میشل سپن، علیه مقامات بروکسل گفت که او مایل نیست به بلژیکی ها درس بدهد، زیرا، در خود فرانسه محلاتی وجود دارند که تحت سیطرۀ قاچاق مواد مخدر و سلفیگری هستند.

پیشتر میشل سپن، وزیر مالیه فرانسه، مقامات بلژیکی را به “ساده لوحی” در قبال قومگرایی متهم کرده بود. او گفته بود مقامات بلژیک خواسته یا ناخواسته به گسترش قومگرایی در این کشور دامن زده اند با این خیال که شاید چنین روشی ادغام اقوام را در جامعۀ بلژیک تسهیل سازد.

میشل سپن سپس گفته بود که همه و از جمله فرانسوی ها خوب می دانند که چنین روشی راه حل مطلوب نیست و هنگامی که یک محله در معرض خطر قومگرایی قرار می گیرد باید دست به عمل زد و در زمینۀ سیاست های شهری و ادغام افراد از طریق آموزش و مدارس و زبان تدابیری عملی اندیشید و به اجرا گذاشت.

ابتکار فرانسه برای مقابله با تهدیدهای تروریستی

وزیر کشور فرانسه پس از حملات تروریستی بروکسل و در جریان بررسی وضعیت امنیتی یکی از فرودگاه‌های این کشور، بر ضرورت ایجاد برگه‌های ثبت نام مسافران هوایی تاکید کرد.

به گزارش شبکه خبری فرانسه ۲۴، فرانسه برای مواجهه با تهدیدهای تروریستی و با هدف مقابله با تروریسم خواستار ایجاد هر چه سریع تر برگه‌های ثبت نام مسافران هوایی شده است.

برپایه این گزارش، برنار کازنُو وزیر کشور و ژان ایو لو دریان وزیر دفاع فرانسه از وضعیت امنیتی فرودگاه رواسی (در پاریس) بازدید کردند.

از نظر وزیر کشور فرانسه، باید پیش دستی کرد و طرح ایجاد برگه های ثبت نام مسافران هوایی در اروپا را به اجرا گذاشت. وی در این باره گفت:‌ «ما با ماجرای مهدی نموش (عامل حمله سال دو هزار و پانزده به موزه یهودیان در بروکسل) مواجه بودیم. وی قبل از ورود به فرودگاه فرانکفورت، به سوریه و چند کشور در منطقه آسیای جنوب شرقی رفته بود. اگر ما طرح برگه های ثبت نام مسافران را به اجرا گذاشته بودیم، می توانستیم قدرت آسیب رسانی وی را سلب کنیم.»

بنا بر این گزارش، نخست وزیر فرانسه نیز در بروکسل و در برابر اعضای کمیسیون اروپا از اجرای این طرح حمایت کرد. وی از پارلمان اروپا درخواست کرد که طرح ایجاد برگه های ثبت نام مسافران هوایی را تصویب کند.

بررسی ایجاد این برگه ها در سال ۲۰۱۱ آغاز شده بود و بلافاصله پس از حملات تروریستی سیزدهم نوامبر سال پیش در پاریس دوباره مطرح شد.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه در این باره گفت: «گر این طرح به اجرا درآمده بود، می توانستیم برخی از عاملان حملات تروریستی را شناسایی و رهگیری کنیم. تصویب این طرح اقدامی نمادین و نشانه تعهد پارلمان اروپا در نبرد با تروریسم خواهد بود».

مهاجم بروکسل، بمب‌ساز حمله تروریستی چهارماه پیش پاریس بود

مقامهای اطلاعاتی می گویند بمبگذار ٢٤ ساله ای که در حملات تروریستی ماه نوامبر پاریس شرکت داشت، یکی از دو بمبگذار انتحاری فرودگاه بروکسل بود.

آنها گفته اند “نجیم عشراوی”، مشارکت کننده اصلی در حملات پاریس بوده است. این شناسایی از روی DNA یافت شده بر روی جلیقه انتحاری و تطبیق آن با DNA کشف شده در پاریس انجام شده است.

نجیم عشراوی متولد ۱۹۹۱ در مراکش است اما در بلژیک بزرگ شده است. رسانه ها می گویند او در سال ۲۰۱۳ برای پیوستن به داعش به سوریه رفت.

اعلام منابع اطلاعاتی فرانسه و بلژیک زمانی صورت می گیرد که انتقادات زیادی از ضعف همکاری اطلاعاتی بین نهادهای اطلاعاتی کشور بلژیک و همچنین همکاری اطلاعاتی کشورهای اروپایی افزایش یافته است.

حملات سه شنبه بروکسل، تنها چهار روز بعد از دستگیری صلاح عبدالسلام روی داد. پلیس بلژیک بعد از یک عملیات گسترده توانست عبدالسلام را که در حملات پاریس دست داشت، در بروکسل دستگیر کند.

چهار روز بعد از این دستگیری، سه انفجار در فرودگاه و متروی بروکسل روی داد که حداقل سی کشته برجای گذاشت و حدود سیصد نفر زخمی شدند.

در روزهای اخیر انتقادات از عملکرد نهاد های امنیتی و اطلاعاتی در بلژیک افزایش یافته است. در این کشور دو بخش فرانسوی و هلندی تبار، عملا فعالیت های امنیتی و اطلاعاتی جداگانه ای دارند که کمتر با هم همکاری می کنند.

نکته ای که روز چهارشنبه، رئیس جمهوری ترکیه هم به آن اشاره کرد.

رجب طیب اردوغان رئيس جمهوری ترکيه گفت ابراهيم البکراوی، يکی از مهاجمان انتحاری حملات بروکسل، پایتخت بلژیک، ژوئن سال ٢٠١۵ در ترکيه بازداشت و به بلژيک دیپورت شد، اما پس از بازگشت به بلژيک آزاد شد.

بر اساس گزارش ها، ابراهیم البکراوی حدود هشت ماه پیش در بلژیک آزاد شد.

اردوغان گفت او در ژوئیه ۲۰۱۵ از ترکیه اخراج و به رغم هشدارهای ترکیه مبنی بر این که او یک “یک پیکارجوی تروریست خارجی” است، در بلژیک آزاد شد.