سه شنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بمبساز عملیات تروریسیتی بلژیک و فرانسه، شاگرد نمونه و باهوش مدرسه‌ای کاتولیکی بود

بمبساز عملیات تروریسیتی بلژیک و فرانسه، شاگرد نمونه و باهوش مدرسه‌ای کاتولیکی بود

“ورونیکا بلگرینی” مدیر دبیرستان کاتولیک “سنت وامی دیلیمه” در بروکسل پایتخت بلژیک اعلان داشت که نجم العشروای، یکی از شاگردان نمونه این دبیرستان بود، و تا سال ۲۰۰۹ که از دبیرستان فارغ التصحیل شد، هیچ گاه از کلاس‌ها، غیبت نداشت. این تبعه بلژیک با بیست و پنجسال سن، که در دوران دانش آموزی، در یادگیری دروس بسیار تیزهوش بود، نبوغ خود را در خدمت تروریسم و ساختن دستگاهی انفجاری از راه دور با قدرت کشتار زیاد قرار داد!

846f79c1-a

نجم العشراوی برای کسب تخصص و تبحر کافی در این زمینه، به سوریه رفت و در صفوف داعش به خدمت مشغول شد، و سپس همراه با گروه پناهجویان سوری، از راه دریا به بلژیک بازگشت و همراه با صلاح عبدالسلام سفری با اتوموبیل به مجارستان رفت. اتوموبیل حامل آنها توسط صلاح عبدالسلام رانندگی میشد.نجم العشراوی مظنون به ساخت جلیقه‌های انفجاری حملات سال گذشته پاریس پایتخت فرانسه است.

دادستانان بلژیک می‌گویند که DNA العشراوی در منازلی پیدا شد که عاملان انفجارهای ماه گذشته پاریس، از آن‌ها استفاده کرده‌اند. او فوریه ۲۰۱۳ بلژیک را به مقصد سوریه ترک کرده بود. رسانه‌ها می‌گویند که او تحت آموزش غنی قرار گرفت بدین معنی که او سازنده بمب‌های به کار رفته در عملیات بود.

پرونده‌ها نشان می‌دهد که العشراوی با نام مستعار سفیان کیال، سپتامبر گذشته از مجارستان به اتریش سفر کرده بود. این سفر با خودرویی صورت گرفته که آن را صلاح عبدالسلام مظنون اصلی حملات پاریس می‌راند. عبدالسلام هفته گذشته در بروکسل بازداشت شد.

برخی گمانه‌ زنی‌ها حاکی از این است که العشروای اخیرا و احتمالا از راه دریا به همراه پناهجویان به بلژیک بازگشته بود.

تحصیل کاتولیکی بخشی از مواد درسی همه دانش‌آموزان در بلژیک با صرفنظر از دین آن‌ها است